بارداری، درمان ناباروری و سفر هوایی: پاسخ به چند پرسش

بارداری، درمان ناباروری و سفر هوایی: چند پرسش

بارداری، درمان ناباروری و سفر هوایی: پاسخ به چند پرسش

درمان نا باروری، طی کردن دوران بارداری با موفقیت وبا کمترین دردسر و به دنیا آوردن نوزادی سالم، خود می تواند به اندازه ی کافی چالش برانگیز و استرس آور باشد، حالا چه برسد قرار باشد یک سفر هوایی هم در این میان اتفاق بیفتد!

اما آیا واقعا پروسه ی درمان ناباروری باید باعث شود فرد تا مدت ها قید سفر رفتن را بزند؟ آیا مسافرت بویژه از نوع هوایی می تواند سلامتی مادر و جنین و یا حتی نوزاد را به خطر بیندازد؟

در این مقاله قصد داریم چند پرسش کلی در این رابطه را پوشش دهیم با این امید که بخشی از نگرانی های بالقوه ی شما را رفع کنیم.

این مقاله موضوعات زیر را شامل خواهد شد:

– آیا برای خانم باردار محدودیت سفر با هواپیما وجود دارد؟

چند روز بعد از انتقال جنین پس از IVF و یا IUI، امکان سفر با هواپیما )یا سفر هوایی( وجود دارد؟

– چند روز بعد از تولد نوزاد، امکان سفر هوایی وجود دارد؟

پس اگر این موضوعات دغدغه ی شما نیز هستند، با ما در ادامه همراه باشید.

واقعیت این است که سفر کردن یکی از بهترین روش های کاستن از استرس است و از آنجایی که درمان ناباروری فرآیندی زمان بر و پیچیده است که می تواند بار روانی و فکری زیادی را به همراه داشته باشد، مشخص است که حذف سفر از زندگی گزینه ی مناسبی نخواهد بود.

شما همچنان می توانید با برخی تمهیدات، ملاحظات و برنامه ریزی ها، برای سفر رفتن برنامه بریزید. هرچند در برخی ایام خاص این دوره شاید بهتر باشد سفر نروید و یک جا مستقر باشید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

نکته ی مهم تر این است که در هر مرحله ای از فرآیند که هستید، مشورت کردن با تیم درمانی خود را نباید فراموش کنید.

در این قسمت، کمی دقیق تر موضوع را بررسی خواهیم کرد.

butterfly

آیا به طور کلی در طول دوران بارداری سفر هوایی ممنوع است؟

مطالعات گسترده ای که بر روی زنان باردار انجام شده است تایید کرده است که سفر هوایی در طول دوران بارداری به طول کلی ایمن و بدون عارضه خواهد بود.

با این حال به زنان بارداری که بیماری زمینه ای خاصی از جمله سابقه استاز وریدی و ترومبوز (لخته شدن خون) دارند و ممکن است با پرواز بدتر شود و یا احتمال خونریزی واژن و سقط جنین در آنها زیاد است، توصیه میشود از سفر هوایی در طول بارداری خود جلوگیری کنند. بنابراین این مسئله مستلزم مشورت با پزشک معالج است و فرد با فرد ممکن است متفاوت باشد.

IUI (تلقیح درون رحمی)، سفر رفتن قبل و بعد از فرآیند:

یک ماه قبل از IUI، به طور معمول مشکلی برای سفر رفتن وجود نخواهد داشت. با این حال بهتر است با مرکز درمان ناباروری خود در ارتباط باشید تا ویزیت های مهم خود مانند زمان سونوگرافی برای نظارت بر رشد فولیکولی تخمدان ها را برنامه ریزی نمایید.

داروهای خوراکی مورد نظر این فرآیند مانند Clomid، مانند هر داروی دیگری می تواند در طول سفر همراه شما باشد، با این حال برخی تزریقات مورد نیاز برای آغاز تخمک گذاری مانند hCG، نیازمند شرایط نگه داری خاص از جمله دمای مشخصی هستند. در این موارد، حتما با کلینیک درمان ناباروری خود مشورت نمایید.

IVF ، سفر رفتن پیش از آن:

به توصیه ی پزشکان متخصص، در طول 10 تا 12 روز قبل از گرفتن تخمک (egg retrieval)، مسافرت می تواند چالش برانگیز باشد. زیرا در طول این دوره لازم است که مادر تقریبا به صورت روزمره به مرکز درمان ناباروی به منظور انجام آزمایش ها و سونوگرافی های مورد نیاز مراجعه نماید، تا پزشک بتواند بهترین زمان لازم برای شروع تخمک گذاری (triggering ovulation) را تشخیص دهد.

با این حال، از آنجاییکه مراکز باروری معتبری در نقاط مختلف می تواند وجود داشته باشد، اگر سفری ضروری پیش آمد، با مشورت پزشک، بیمار میتواند به شرطی که چرخه را به خطر نیندازد، موقتا تحت نظارت مراکز باروری دیگری قرار بگیرد.

 IVF: سفر بعد از گرفتن تخمک یا پانکچر تخمک:

به گفته ی پزشکان، یک روز پس از مرحله ی گرفتن تخمک، مشکلی برای سفر رفتن وجود نخواهد داشت.

در همان روز اما بهتر است سفری صورت نگیرد. برخی از کلینیک ها برای انجام این مرحله، از بیهوشی استفاده می نمایند که می تواند بسته به روش درمانی کلینیک، 2-4 ساعت پس از آن، عوارض بیهوشی را به همراه داشته باشد.

در طول چرخه ی تحریک (Stimulation)، سطح استروژن بدن بیمار افزایش می یابد. این موضوع می تواند سبب ایجاد علائمی خفیف از جمله نفخ یا ناراحتی شکمی شود. بنابراین، ممکن است نشستن به صورت طولانی مدت در هواپیما یا ماشین احساس ناراحتی به همراه داشته باشد.  در طول این مدت بهتر است بدن هیدراته باقی بماند  وپیاده روی و ایستادن های کوتاه مدتی اتفاق بیفتد تا از درد و ناراحتی بکاهد که ممکن است سهولت آن در طول سفر تحت الشعاع قرار بگیرد.

نکته ی قابل ذکر این است که حتی پس از مرحله ی گرفتن تخمک ها، تخمدان های مادر می تواند برای  10 تا 12 روز دیگر بزرگ باقی بمانند. تخمدان های بزرگ شده می توانند دچار پیچ خوردگی “Torsion” و یا چرخش شوند که منجر به درد و در مواردی نیاز به جراحی خواهد شد. بنابراین در طول سفر از حمل وسایل سنگین و حرکات شدید ناگهانی بایستی پیشگیری شود.

IVF: سفر بعد از انتقال جنین:

به گفته ی پزشکان، مشکل به خصوصی برای سفر رفتن پس از انتقال جنین وجود نخواهد داشت.

تنها نکته ای که بایستی به آن توجه شود این است که لازم است 10 تا 14 روز پس از انتقال جنین، برای انجام تست بارداری به کلینیک باروری مراجعه نمود.

آیا میتوان با نوزاد تازه به دنیا آمده به سفر هوایی رفت؟

به طور کلی پزشکان توصیه می کنند تا سیستم ایمنی بدن نوزاد کامل نشده است، بهتر است از سفر هوایی بویژه طولانی خودداری شود. این دوره می تواند حدود یک ماه طول بکشد.

همچنین نوزادان نارس یا نوزادانی که دارای مشکلات قلبی یا ریوی هستند، ممکن است به دلیل فشار هوای پایین در کابین هواپیما در تنفس دچار مشکل شوند.

بارداری، درمان ناباروری و سفر هوایی: چند پرسش

برخی دیگر از ملاحظات:

– اگر قرار است برای سفر خود واکسن خاصی را دریافت کنید (برای مثال هپاتیت آ)، قبل از هرگونه اقدام با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

– از پزشک معالج خود، مشخصات یک کلینیک درمان ناباوری دیگر در مقصد خود را که مورد توصیه ی اوست بپرسید.

– قبل از رسیدن به مقصد، مشخصات مراکز درمانی و داروخانه های نزدیک به محل اقامت خود را به دست آورید.

– از میزان داروهای مورد نیاز در طول سفر خود از قبل مطمئن شده و آنها را با مشورت پزشک خود، تامین نمایید.

– همچنین برخی از داروها نیازمند شرایط نگهداری خاصی هستند که اطمینان حاصل کنید می توانید آنها را برآورده نمایید.

– اگر لازم است در طول سفر هوایی خود داروی خاصی تزریق نمایید، حتما نامه ای از پزشک خود به همراه دستور العمل مصرف به همراه داشته باشید.

– قبل از سفر، بررسی کنید که مقصد مورد نظر شما، محل شیوع بیماری خاصی که به طور مشخص برای زنان باردار خطرآفرین است نباشد.

امیدواریم با موضوعاتی که در این مقاله به آنها پرداخته شد، تا حد زیادی از نگرانی و ابهام شما کاسته شده باشد. با این حال، اگر همچنان سوالی باقی مانده است، فراموش نکنید که پزشکان مشاور شرکت طب مد توریسم (TebMedTourism Co) آماده پاسخگویی به سوالات شما، بصورت رایگان و در هر ساعت از شبانه روز هستند.

tebmed
طب مد توریسم tebmedtourism

شرکت طب مد توریسم

طب مد توریسم یک شرکت تسهیلگر درمان بیماران بین المللی واقع در ایران (تهران) است. با توجه به پتانسیل ها و توانمندی های فراوان موجود در ایران، در زمینه گردشگری سلامت، ما فعالیت خود را جهت بهره برداری و شکوفاسازی این استعدادها آغاز نمودیم. ما با آغوش باز پذیرای بیماران و میهمانان از سراسر جهان هستیم و آمادگی داریم تا آنها را از خدمات درمانی با کیفیت و پزشکان حاذق ایران بهره مند سازیم.

طب مد توریسم در حال حاضر با بیش از 40 مرکز درمانی بین المللی، 140 بیمارستان ملی و 300 مرکز تخصصی، 430 پزشک متخصص و فوق تخصص، 112 هتل و نیز ایرلاین های داخلی و بین المللی، همکاری دارد و ارائه خدمات گسترده در سراسر ایران را برای ما ممکن می سازد.

تیم ما پکیج های کامل درمانی و زیبایی به همراه کلیه خدمات مسافرتی -گردشگری لازم را برای شما فراهم می آورد.

تیم با تجربه طب مدتوریسم پروسه درمان را به نحوی مدیریت می کند تا شما با آرامش کامل صرفا روی درمان خود متمرکز شوید.

راه های ارتباطی:

شماره های تلفن: 537 177 88 (21)98+

76 44 51 88 (21)98+

آدرس: تهران- سهروردی شمالی- بین کوچه آزادی و باغ – پلاک 270 – طبقه اول – واحد1

ایمیل: TebMedTourism@gmail.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن
بدء محادثة
ارید إستشارة . كيف يمكننا مس
شركة عصرطب الدولیة
سلام عليكم. ارید إستشارة .
كيف يمكننا مساعدتك؟