تعویض مفصل زانو در ایران

تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی زانو، جراحی برای کاهش درد و بهبود عملکرد مفصل زانو می باشد. در این عمل، غضروف آسیب دیده مفصل زانو خارج شده و یک مفصل مصنوعی از جنس فلز و پلیمر پلاستیک با کیفیت جایگزین می گردد. برای اینکه بدانید آیا شما نیاز به تعویض مفصل زانو دارید یا نه، باید توسط یک جراح ارتوپد ویزیت و معاینه شوید و او براساس سن، وزن، میزان فعالیت روزمره، سایز و شکل زانو و نیز حال عمومی تان توصیه مناسب را به شما خواهد کرد.

جراحی تعویض مفصل زانو، آرتروپلاستی زانو چیست؟

جراحی تعویض مفصل زانو، که به آن آرتروپلاستی زانو knee arthroplasty نیز گفته می­شود، یک عمل جراحی برای جاگذاری مفصل جدید زانو به جای مفصل آسیب دیده بیمار است. در عمل Knee replacement از قطعات فلزی و پلاستیکی برای کاسه مفصل زانو استفاده می­شود. افراد مبتلا به بیماری مفصلی شدید ممکن است به علت درد شدید نتوانند فعالیتهای عادی که نیاز به خم کردن زانو دارد، مانند راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها را انجام دهند. این عمل جراحی ممکن است برای شخصی که دچار آرتروز شدید یا آسیب شدید زانو باشد، در نظر گرفته شود. این عمل موجب بر طرف شدن درد زانوی بیمار و نیز بهبود عملکرد زانو می گردد.

پزشک ارتوپد در معاینه زانو ،محدوده حرکتی زانو، قدرت زانو و پایداری مفصل زانو را بررسی میکند . همچنین از رادیو گرافی زانو نیز بهره می برد تا متوجه شدت آسیب به مفصل زانو گردد . اگر بیمار معیارهای کافی برای نیاز به جراحی آرتروپلاستی زانو یا عمل جراحی تعویض مفصل زانو داشته باشد، این عمل به بیمار توصیه خواهد شد.

چه بیمارانی نیاز به تعویض مفصل زانو دارند؟

– انواع مختلف آرتروز ممکن است نیاز به جراحی مفصل زانو را به وجود آورد.
– آرتروز پوکی استخوان یا استئوآرتریت یک بیماری است که بیشتر افراد میانسال و سالخورده را درگیر می­کند و ممکن است باعث شکسته شدن غضروف مفصل و استخوان مجاور در زانو شود. آسیب به غضروف و استخوان حرکت را محدود می­کند و باعث درد می­شود.
– آرتروز ورم مفاصل یا آرتریت روماتوئید، که باعث التهاب مایع غشایی مفاصل می­شود، می­تواند منجر به درد و سفتی گردد.
– آسیب مفاصل به دلیل حوادث و تصادفات، نیز ممکن است باعث ایجاد آسیب به غضروف زانو شود. شکستگی، پاره شدن غضروف و یا رباط ها، احتمال ایجاد آسیب جبران ناپذیر در مفصل زانو می­کند.

تعویض مفصل زانو
تعویض مفصل زانو

آناتومی و ساختار مفصل زانو

مفصل زانو یکی از بزرگترین مفاصل در بدن انسان می باشد. این مفصل از 3 عدد استخوان تشکیل می شود. استخوان ساق یا تیبیا در پایین، استخوان ران یا فمور در بالا و استخوان کشکک یا پاتلا روی مفصل می باشند. این 3 استخوان به هم متصل بوده و هر سطح توسط یک غضروف پوشیده شده و راحتی حرکت این 3 استخوان به دلیل لغزش در این سطح مفصلی می باشد. داخل مفصل زانو مایعی برای لزج کردن سطح غضروف و تسهیل حرکات مفصلی وجود دارد. این مایع، مایع مفصلی یا مایع سینوویال نامیده می شود. مینیسک زانو بین استخوان ران و استخوان ساق پا قرار دارد. این استخوان نیم دایره مانند یک کوسن یا پشتی در مفصل زانو عمل می کند.

مراحل تعویض مفصل زانو کدامند؟

– جراح  یک برش 15-25 سانتی متری را در قسمت جلوی زانوی شما ایجاد می­کند تا به کاسه زانو دسترسی پیدا کند، که معمولاً به آن زانو گفته می­شود.
– پس از باز شدن زانو، جراح کاسه زانو را از ناحیه زانو خارج می­کند.
– هنگامی که جراح مفصل زانوی شما را باز کرد، استخوانهای شما را به دقت اندازه می­گیرد و با استفاده از ابزارهای خاص برش های دقیقی را انجام می­دهد.
– قدم بعدی در عمل جراحی تعویض مفصل زانو ، جایگزینی اجزای آسیب دیده با یک پروتز مصنوعی می باشد . این پروتز مصنوعی از جنس پلی مراز ، آلیاژهای فلزی یا پلاستیک می باشد . انتخاب نوع عمل و جنس پروتز مصنوعی توسط جراح ارتوپد بر اساس فاکتورهای مختلفی نظیر وزن بیمار ، سایز زانو و شکل زانو، سن بیمار، وضعیت کلی جسمانی بیمار و میزان فعالیت روزانه بیمار می باشد . جراح برای تعویض مفصل زانو قسمت فلزی را به قسمت انتهایی استخوان ران متصل می کند و از پودر استخوانی برای اتصال آن در محل استفاده می­کند.

تعویض مفصل زانو

– جراح، استخوان و غضروف آسیب دیده را از بالای استخوان ساق پا جدا کرده و سپس استخوان را شکل می­دهد تا در اجزای فلزی و پلاستیکی کاملا جاگیر شود.
– قسمت پایینی کاشت که به آن سینی ساق پا گفته می شود، به ساق پا متصل شده و با استفاده از پودر استخوان در محل محکم می­شود.
– قبل از بازگشت کاسه زانو به وضعیت عادی خود، ممکن است جراح نیاز به صاف کردن کاسه زانو و قرار دادن آن با یک پلاستیک اضافی داشته باشد تا از متناسب بودن با بقیه ایمپلنت شما اطمینان حاصل کند.
– در نهایت جراح شما در حین عمل تعویض مفصل زانو برای اطمینان از عملکرد صحیح ایمپلنت، زانو را خم و انعطاف پذیر خواهد کرد، و تراز، اندازه و موقعیت مناسب به آن خواهد داد.

یک عمل جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتو پلاستی زانو بطور معمول حدود 2 ساعت طول می کشد . این زمان ممکن است در صورت رخداد عوارض پیش بینی نشده حین عمل طولانی تر گردد .

شانس موفقیت آرترو پلاستی زانو یا عمل جراحی تعویض مفصل زانو چقدر است ؟

شانس موفقیت آرتروپلاستی زانو یا عمل جراحی تعویض مفصل زانو تا حدود زیادی بالاست. حدود 97% از جراحی های تعویض مفصل زانو موفقیت آمیز هستند .

مزایای عمل جراحی تعویض مفصل زانو:

مهمترین تاثیر مثبت جراحی تعویض مفصل زانو این است که درد بیمار از بین می رود و عصا یا واکر حذف خواهد شد. اغلب بیماران که از درد شدید زانو رنج می برند، توانایی راه رفتن یا نشستن را ندارند که بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو قادر خواهند بود فعالیت های روزمره را بطور عادی انجام دهند. صدای زانوها حین راه رفتن یا باز و بسته کردن زانوها بعد از عمل حذف می شود.

برای بیشتر بیماران، بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو، درد از بین می رود، حرکات بهبود می یابد و در نتیجه کیفیت زندگی بهتر می شود. این عملکرد خوب زانو ها بعد از عمل معمولا تا حداقل 15 سال تداوم می یابد.

در صورتی که زانو هایتان را می توانید بعد از عمل کاملا خم کنید، توصیه به رانندگی بعد از 3 هفته از عمل می شود. البته در صورتی که شما کنترل خوبی بر روی عضلاتتان هم داشته باشید.

هزینه تعویض مفصل زانو ، آرتروپلاستی زانو در ایران در مقایسه با سایر کشورها چگونه است؟

هزینه تعویض مفصل زانو به عوامل گوناگونی بستگی دارد. این عمل معمولاً پس از سالها تحمل درد زانو و داشتن تحرک محدود، روی بیماران در حدود 55 سال و بالاتر انجام می­شود. این جراحی که به عنوان آرتروپلاستی (Knee arthroplasty) شناخته می­شود، جراحی تعویض کامل یا جزیی زانو می­باشد که از رایج ترین جراحی های مشترک در جهان است. این عمل امکان می­دهد تا بیماران نه تنها از درد زانو ناشی از ورم مفاصل، آسیب دیدگی یا برخی از بیماری های مفاصل یا تروما خلاص شوند بلکه تحرک را نیز بهبود می بخشد. در حین عمل Knee replacement جراح ارتوپدی قسمت آسیب دیده زانو را با قسمت مصنوعی ساخته شده از فلز یا پلاستیک جایگزین می ­کند.

تعویض مفصل زانو
تعویض مفصل زانو

عوامل مختلف تاثیرگذار در تعیین میزان هزینه تعویض مفصل زانو ، آرتروپلاستی زانو:

– قیمت پروتز بسته به برند و کشور سازنده، جنس و مرغوبیت
– هزينه انجام عمل و اطاق عمل
– هزینه وسايل مصرفى و دارو
– حق الزحمه جراح و متخصص بیهوشی
– هزینه آزمایشات لازم قبل و بعد از عمل
– مدت زمان بستری بودن
– نوع اطاق بستری، عمومی یا خصوصی یا ICU
– هزینه های جانبی

تمامی هزینه ها بسته به نوع بیمارستان  متفاوت است.
قبل از جراحی، بیماران باید در مورد هزینه تعویض مفصل زانو با پزشک خود مشورت کنند و جراح متبحر و گزینه جراحی مناسب برای خود را انتخاب نمایند.
– در ایران متوسط قیمت پروتز های مرغوب با پودر سیمان استخوان و تامین وسایل این جراحی حدود۷ تا ١٠ میلیون تومان است. در حال حاضر بیمه تامین اجتماعی به شرط پرداخت حداقل ۵ سال بیمه، حدود۵ تا ۵/۵ میلیون از هزینه هر پروتز را می­پردازد.
– هزینه انجام عمل جراحى يك زانو و خدمات وابسته طبق تعرفه دولتى با در نظر گرفتن ۳ تا ۴ روز بستری (بجز قيمت پروتز) حداقل در حدود 7  تا ۱۰ میلیون است و بیمه سهم خود را پرداخت می­کند.

پکیج ها

هزینه تعویض مفصل زانو ،آرتروپلاستی زانو در سایر کشورها چگونه است؟

متوسط هزینه بیمارستان برای تعویض کامل زانو (TKR) در ایالات متحده 49500 دلار است. تعویض جزئی زانو (PKR) به طور معمول حدود 10 تا 20 درصد کمتر از TKR است. رنج هزینه عمل جراحی در بیمارستان های ایلات متحده از 7500 دلار تا 57000 دلار متغیر است.
در هند، متوسط هزینه تعویض مفصل زانو از 150000 روپیه تا 230000 روپیه برابر با 2103.32 تا 3225.08  دلار آمریکا متغیر است. از آنجایی که دولت در قیمت کاشت زانو بیمه اعمال کرده است، هزینه جراحی تعویض مفاصل زانو به طرز چشمگیری کاهش یافته است. جدا از هزینه کاشت، هزینه جراحی تعویض مفصل زانو نیز به هزینه بیمارستان و حق العمل جراح بستگی دارد.

هزینه عمل در بیمارستان آسایا در ترکیه برابر با 5514.45 دلار آمریکاست که حداقل هزینه بین بیمارستان­های ترکیه است و حداکثر هزینه مربوط به بیمارستان  کوک یونیورسیتی  است که برابر با 16140.82 دلار آمریکا می­باشد.
هزینه تعویض مفصل زانو یک طرفه در دبی از حدود 9500 دلار شروع می­شود. از طرف دیگر هزینه تعویض دو طرفه زانو در دوبی از حدود 15000 دلار به بالا می­باشد. این هزینه تقریبی تعویض مفصل زانو در دبی مربوط به بیمارستان های دارای مجوز بیمارستان­های غیر انتفاعی جهانی با امکانات تشخیص و درمان و مراقبت های پزشکی در سطح جهانی است.

تعویض مفصل زانو
تعویض مفصل زانو

چه زمانی جراحی تعویض مفصل زانو  توصیه می گردد:

آسیب مفصل زانو در اثر صدمات، منجر به درد شدید در محل زانو می شود که می تواند مانع انجام فعالیت های روزمره نظیر راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها گردد. این درد ممکن است در حالت نشسته یا خوابیده نیز ادامه یابد. در صورتی که درمان دارویی، اصلاح الگوی زندگی روزمره یا استفاده از عصا یا واکر نتواند درد بیمار را کاهش دهد، جراحی تعویض مفصل زانو آخرین روش درمانی می باشد. مفصل زانو یکی از پیچیده ترین مفاصل بدن می باشد. آسیب مفصل زانوی منجر به جراحی تعویض مفصل زانو، ممکن است به دلایل مختلفی از جمله آرتروز یا استئوآرتریت زانو، آرتریت، روماتیسم مفصلی، استئوتیت ناشی از ضایعه یا تروما ایجاد شود. پزشکان ارتوپد می توانند مفصل آسیب دیده زانو را با یک مفصل مصنوعی جایگزین کنند.

آرتروپلاستی زانو

وقتی یک غضروف خاص در یک ناحیه از بدن دچار آسیب یا تخریب شود، دردناک می شود و نمی تواند حالت لغزش مناسبی داشته باشد، در نتیجه استخوان ها به هم ضربه می زنند و می توانند موجب خرد شدن یکدیگر شوند، در این حالت بیمار درد بسیار شدیدی را تجربه خواهد کرد. در صورتی که این تغییرات غضروفی در مفصل زانو باشد، موجب درد شدید در محل زانو و اطراف زانو شده و فرد نمی تواند زانو را به درستی حرکت دهد. در جراحی تعویض مفصل زانو گرافی ساده ایستاده درخواست می شود و 3 مفصل زانو و مچ پا و لگن بررسی می شود.

به طور کلی جراحی تعویض مفصل زانو در موارد ذیل توصیه می گردد:

  • افرادی که درد یا خشکی شدید در محل مفصل زانو دارند و این درد و خشکی مفصلی مانع انجام فعالیت های روزمره نظیر راه رفتن، بالا رفتن از پله ها، سوار یا پیاده شدن از ماشین، نشستن بر روی یک صندلی و غیره می شود، توصیه به جراحی تعویض مفصل زانو می گردد.
  • درد مداوم در زانوها حتی در حالت استراحت یا خواب از دیگر علائم می باشد. درد و تورم زانوها در این موارد حتی با درمان دارووی نیز رفع نمی شود و ادامه می یابد.
  • دفورمیتی و بدشکلی واضح و مشخص زانوها که گاهی منجر به استفاده از عصا یا واکر می شود.
  • در بیماران با درد شدید زانوها، عدم پاسخگویی به سایر درمان ها نظیر دارودرمانی یا فیزیوتراپی منجر به توصیه جراحی تعویض مفصل زانو می گردد.
تعویض مفصل زانو

انواع جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی زانو

  • تعویض کامل مفصل زانو یا TKR:

در تعویض کامل مفصل زانو، غضروف هر دو سمت مفصل زاتو بطور کامل خارج می شود. این عمل بسیار شایع است. این جراحی بین 1 تا 3 ساعت طول می کشد و در نهایت، درد زاند بسیار کاهش می یابد. البته اسکار و زخم ناشی از عمل ممکن است تا مدتی مانع خم کردن یا حرکات راحت و آزادانه مفصل زانو گردد.

  • تعویض بخشی از مفصل زانو یا PKR:

این عمل فقط در یک سمت مفصل زانو انجام می شود. استخوان و غضروف کمتری خارج می شود و در نتیجه برش جراحی کمتر و طول مدت عمل کمتر خواهد شد. عمل جراحی بخشی از مفصل زانو برای افرادی که آسیب فقط در بخشی از زانو را دارند مناسب است. در این نوع عمل فعالیت بدنی و ورزش سریعتر شروع می شود و خونریزی کمتر و در نتیجه احتمال عوارضی نظیر عفونت بعد از عمل و احتمال آمبولی یا لخته کمتر می شود.

شایع ترین علل و دلایل جراحی تعویض مفصل زانو

شایعترین علت جراحی تعویض مفصل زانو، آرتریت یا التهاب مفصلی می باشد. دلایل مختلفی برای ایجاد آرتریت وجود دارد که شایعترین آنها عبارتند از:

استئوآرتریت یا آرتروز، روماتیسم مفصلی، آرتریت استخوانی

تعویض مفصل زانو

1. آرتریت استخوانی:

در این بیماری اکتسابی، مفاصل اطراف زانو ضخیم و متورم می شوند. این التهاب و تورم منجر به آسیب و از بین رفتن غضروف، درد و سفتی مفصل می گردد. در شایعترین حالت، عفونت عامل ایجاد آرتریت مفصلی می باشد.

تعویض مفصل زانو

2.استئوآرتریت یا آرتروز زانو:

آرتروز زانو شایعترین و مهمترین علت تعویض مفصل زانو در افراد بالای 50 سال می باشد. استئوآرتریت یا آرتروز زانو شایعترین بیماری تخریب مفصلی در بدن می باشد. در آرتروز، مفصل خشک و دردناک می شود. همچنین عدم استفاده از مفصل به دلیل درد، منجر به تضعیف عضلات اطراف مفصل شده و حرکات مفصلی را بسیار دشوار می کند. در این وضعیت، تنها راهکار تعویض مفصل زانو می باشد.

این نوع آرتریت می تواند در افراد 50 سال به بالا و یا در افراد جوانتر در اثر استفاده بیش از حد از مفصل زانو یا تروما رخ دهد. در این بیماری استخوان ها فرسوده شده و دردناک می شوند.

3.آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی

در روماتیسم مفصلی، غشای سینوویال رشد کرده و ملتهب می شود و حجم زیادی مایع آزاد می کند. التهاب غشای سینوویال بتدریج منجر به تخریب و آسیب مایع مفصلی شده و درد و محدودیت حرکات در مفصل زانو ایجاد می کند.

تعویض مفصل زانو

خطرات و عوارض احتمالی عمل جراحی تعویض مفصل زانو چیست ؟

مشابه سایر اقدامات پزشکی، آرتروپلاستی زانو یا عمل جراحی تعویض مفصل زانو ممکن است پاره ای عوارض و خطرات را در پی داشته باشد که شامل :

-لخته خون در ریه ها وپاها

-سکته مغزی

– آسیب عصبی

-عفونت محل عمل

عفونت یکی از خطر ناک ترین وشایع ترین خطرات بهد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی زانو می باشد. اگر عفونت رخ دهد، بخشهای عفونی شده باید در طی یک عمل جراحی دیگری خارج شود و آنتی بوتیک قوی تجویز گردد . پس از کنترل عفونت، عمل جراحی دیگری برای جایگذاری یک مفصل مصنوعی دیگر باید انجام شود .

تعویض مفصل زانو

دستورالعمل های لازم بعد ازعمل جراحی تعویض مفصل زانوچیست ؟

بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو، بیمار برای چند روز باید در بیمارستان بماند . در طی این چند روز تحت نظر در بیمارستان، از بیمار خواسته مشود تا پایش را تکان دهد تا جریان خون به سمت عضلات پا وزانوی عمل شده بیشتر شود .

افزایش جریان خون همچنین از تشکل لخته خون ونیز تورم زانوی عمل شده پیشگیری می کند . پزشک ارتوپد با تجویز داروهایی نظیر رقیق کننده خون، توصیه به استفاده از چکمه های کمپرسی وفشارنده ونیز زانو بند احتمال تورم وتشکیل لخنه خون را کاهش می دهد . لازم است بیمار قبل و بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو یا آرترو پلاستی زانو رژیم غذایی مخصوص را داشته باشد . همچنین برای تقویت عضلات اطراف زانو ، فیزیو تراپی چند جلسه ای توصیه می گردد . بعد از ترخیص از بیمارستان ،از بیمار خواسته می شود تا موارد زیر را در خانه انجام دهد:

–           استفاده از نرده های مطمئن در راه پله ها

–           پرهیز از بالا رفتن از پله ها تا حد امکان

–           نصب دستگیره های محافظتی در حمام ودستشویی

مراقبت های بعد از عمل کدامند؟

در زمان ترخیص از بیمارستان، بیمار می­تواند زانوی خود را تا حدود 10 تا 80 درجه حرکت دهد ولی در 6 تا 12 هفته بعد بین صفر تا 110 درجه می­تواند زانو را حرکت دهد. از شش ماه تا یکسال بعد از عمل تعویض مفصل زانو،  دردهای شدید زانو کاهش می­یابد. جراح رعایت تمام شرایط بعد از عمل و محدودیت­هایی که در انجام برخی فعالیت های ورزشی و فیزیکی لازم است را برای بیمار تشریح می­کند.

طب مد توریسم tebmedtourism

طب مد توریسم یک شرکت تسهیلگر درمان بیماران بین المللی واقع در ایران (تهران) است. با توجه به پتانسیل ها و توانمندی های فراوان موجود در ایران، در زمینه گردشگری سلامت، ما فعالیت خود را جهت بهره برداری و شکوفاسازی این استعدادها آغاز نمودیم. ما با آغوش باز پذیرای بیماران و میهمانان از سراسر جهان هستیم و آمادگی داریم تا آنها را از خدمات درمانی با کیفیت و پزشکان حاذق ایران بهره مند سازیم.

طب مد توریسم در حال حاضر با بیش از 40 مرکز درمانی بین المللی، 140 بیمارستان ملی و 300 مرکز تخصصی، 430 پزشک متخصص و فوق تخصص، 112 هتل و نیز ایرلاین های داخلی و بین المللی، همکاری دارد و ارائه خدمات گسترده در سراسر ایران را برای ما ممکن می سازد.

تیم ما پکیج های کامل درمانی و زیبایی به همراه کلیه خدمات مسافرتی -گردشگری لازم را برای شما فراهم می آورد.

تیم با تجربه طب مدتوریسم پروسه درمان را به نحوی مدیریت می کند تا شما با آرامش کامل صرفا روی درمان خود متمرکز شوید.

راه های ارتباطی:

شماره های تلفن: 5010 098 912 98+

آدرس: تهران- سهروردی شمالی- بین کوچه آزادی و باغ – پلاک 270 – طبقه اول – واحد1

ایمیل: [email protected]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top
بدء محادثة
ارید إستشارة . كيف يمكننا مس
شركة عصرطب الدولیة
سلام عليكم. ارید إستشارة .
كيف يمكننا مساعدتك؟