عمل قلب باز در ایران

عمل قلب باز

عمل جراحی قلب باز یک روش جراحی قلب می باشد که در آن جریان خون از عروق مسدود شده یا باریک به سوی یک مسیر مناسب دیگر تغییر داده می شود تا به سوی عضلات قلب برسد. با ایجاد یک مسیر جدید به سوی قلب به وسیله جراحی قلب باز، خون مورد نیاز عضلات قلب تامین می شود.  جراح قلب یک سیاهرگ خونی را از بخشی از بدن جدا می کند و برای احیای مسیر خون و افزایش جریان خون به بخشی از عروق عضله قلب پیوند می زند. در نتیجه، خون و اکسیژن بیشتری به عضله قلب شما می رسد.

عمل جراحی قلب باز چیست؟

بیماری عروق کرونری قلب به دلیل انسداد جریان خون به سوی قلب ایجاد می شود. این مشکل می تواند توسط عمل جراحی قلب باز یا به اصطلاح بای پس قلبی درمان گردد. در حین عمل جراحی قلب باز، یک رگ سالم از یک بخش دیگر بدن برداشته شده و به جای رگ مسدود شده قلبی پیوند می شود. بنابراین، رگ سالم پیوند شده می تواند خون را به درستی عبور دهد و در نتیجه خون تازه پر اکسیژن به عضلات قلب می رسد.

چه کسانی نیاز به این نوع عمل جراحی دارند؟

عمل جراحی قلب باز برای بیمارانی با انسداد شدید عروق کرونری قلب و در شریان های اصلی توصیه می گردد. پزشک جراح برساس فاکتورهای مختلف، بیمار مناسب عمل جراحی قلب باز را انتخاب می کند. این فاکتورها شامل محل پلاک عروقی و شدت علائم بیماری عروق قلبی می باشد. در صورت رخداد سکته قلبی شدید، عمل جراحی باز قلب می تواند کاربرد داشته باشد.

جراحی قلب باز

در این بیماران، تعیین میزان فاکتورهای خطر براساس علائم قلبی-عروقی صورت می گیرد که شامل علائم ریوی، ضربان قلب ، ارزیابی وضعیت عضلات قلبی و نیزعلائمی نظیر درد قفسه سینه یا اختلال در تنفس می باشد. شدت، طول و تکرار علائم قلبی از جمله مواردی است که به پزشکان برای تعیین محل و شدت انسداد عروق کرونری قلب کمک می کند.

قبل از عمل جراحی قلب باز، شدت و محل انسداد عروق کرونری قلب و نیز آسیب احتمالی به عضله قلب باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد تا ریسک عمل جراحی قلب باز کاهش یابد. این امر با انجام بررسی ها و تست هایی نظیر استرس اکو، نوار قلب ، آنژیوگرافی و نیز اکوکاردیوگرافی حاصل می گردد.

جراحی قلب باز

آیا روش های مختلفی برای عمل جراحی قلب باز وجود دارد؟

عمل جراحی قلب باز شامل طیفی از روش های کمتر تهاجمی تا روش های قدیمی عمل جراحی قلب می باشد. از سوی دیگر، برخی از انواع عمل های جراحی قلب باز می تواند با استفاده از روش های کمک رباتیکی نیز انجام شود که در آن جراح می تواند از راه دور وسایل را در حین عمل در داخل قلب هدایت کند.

جراح قلب بر اساس عواملی نظیر سن بیمار، وضعیت جسمی بیمار، محل و شدت انسداد عروق کرونری می تواند روش مناسب عمل جراحی قلب بیمار را انتخاب کند. شدت آترواسکلروز و بیماری های زمینه ای ریوی از سایر عواملی است که در انتخاب روش عمل جراحی قلب باز موثر است.

با قاطعیت می توان گفت میان روش های مختلف عمل جراحی قلب باز، روش سنتی و مرسوم جراحی قلب باز مطمئن ترین، کم عارضه ترین و موثرترین روش عمل جراحی قلب باز می باشد.

عمل جراحی باز قلب چگونه انجام می شود؟

در روش های نوین عمل جراحی قلب یک برش کوچک داده می شود و از طریق آن عمل انجام می گیرد اما در روش سنتی و مرسوم، جدار قفسه سینه باز می شود تا به قلب و بافت های آسیب دیده دسترسی مستقیم حاصل شود.

علاوه بر روش مرسوم و سنتی عمل جراحی قلب باز، روش های نوین و کمتر تهاجمی دیگری برای عمل جراحی قلب باز وجود دارد که به شرح ذیل می باشد:

 

  • MIDCAB: این روش برای بای پس یک یا دو رگ کرونری قلبی مسدود می باشد. برای این عمل، یک برش کوچک در بین دنده های بیمار و بالای رگ مسدود داده می شود تا بای پس انجام شود. این برش ها 3 اینچ یا حدود 7 سانتی متر طول دارند و برش ها در مقایسه با روش سنتی کوچکتر هستند.

 

  • بای پس کرونری post-access : این روش عمل جراحی قلب، با استفاده از برش های کوچکی بر روی جداره قفسه سینه انجام می شود. در طی این نوع عمل جراحی قلب باز از یک ماشین قلبی-ریوی مصنوعی در حین عمل استفاده می گردد.

 

  • تکنیک رباتیک کمکی یا robot-assisted: در طی این عمل، برش های بسیار کوچکی در جدار قفسه سینه ایجاد شده و یک دوربین کوچک از طریق این برش به داخل فرستاده می شود و جراح در مانیتور عمل جراحی قلب را به دقت مانیتور می کند.
جراحی قلب باز
جراحی قلب باز
جراحی قلب باز

قبل از عمل شما تحت بی هوشی عمومی قرار می گیرد. در حقیقت، در طی عمل شما کاملا خواب خواهید بود. در نتیجه حین عمل هیچ دردی را احساس نخواهید کرد. وقتی شما بی هوش هستید، جراح قلب یک برش 3 تا 5 سانتی متری در جدار قفسه سینه ایجاد می کند. استخوان های قفسه سینه برش داده می شود تا جراح به عضله قلب دسترسی مستقیم داشته باشد. این امر سبب می شود جراح مستقیم قلب، آئورت و عروق اصلی (که خون را از قلب به سمت سایر ارگان های بدن می برند) را رویت کند. بیشتر افرادی که تحت عمل جراحی قلب باز قرار می گیرند، در حین عمل فرد به یک دستگاه بای پس قلبی ریوی یا پمپ بای پس وصل می گردد.

وقتی قلب برای جراحی به حالت ایست درمی آید، این دستگاه یا پمپ از قلب و ریه های شما محافظت می کند. این دستگاه یا پمپ، اکسیژن را در جریان خون پمپاژ می کند و دی کسید کربن را از خون حذف می کند. نوعی دیگر از عمل جراحی قلب باز می باشد که نیازی به این دستگاه بای پس قلبی ریوی نیست. در نوع این عمل، با وجود ضربان قلب جراحی انجام می شود. این روش عمل قلب باز، جراحی بای پس عروق کرونری نام دارد. برای ایجاد این راه بای پس:

جراحی قلب باز
جراحی قلب باز

جراح بخشی از ورید یا شریان را از بخشی از بدن جدا کرده و برای ایجاد راه میان بر در رگ مسدود استفاده می کند. جراح ممکن است از رگی بنام رگ صافن برای این بای پس استفاده کند. ورید صافن در پا قرار دارد.

در این روش، برای برداشتن ورید، جراح بخشی از ورید بین پاشنه پا تا کشاله ران را بر می دارد. یک سر این ورید به عروق کرونری متصل می شود. سر دیگر ورید به بخشی از دریچه آئورت دوخته می شود.

بعد از جراحی پیوند عروق، استخوان های قفسه سینه دوباره توسط سیم به هم وصل می شوند. این سیم ها داخل بدن باقی می مانند و نیازی به کشیدن آن ها نیست. برش ایجاد شده بر روی پوست توسط بخیه بسته می شوند. این عمل بین 4 تا 6 ساعت طول می کشد.

جراحی قلب باز

جراحی قلب باز یک عمل جراحی مهم است. شما بعد از جراحی قلب باز برای 1 تا 2 روز در بخش آی سی یو بیمارستان بستری خواهید شد. در آی سی یو، ضربان قلب، فشار خون، تنفس و سایر علائم حیاتی شما بطور منظم چک می شود. لوله تنفسی تا وقتی هوشیاری خود را بدست آورید و بتوانید تنفس خود بخودی داشته باشید، در دهان شما می ماند. ضعف و سستی یکی از علائم بیماری قلبی می باشد. شما به مدت حدود 1 هفته برای پیشگیری از عوارض احتمالی در بیمارستان بستری خواهید بود و سپس ترخیص می شوید.

طب مد توریسم tebmedtourism

طب مد توریسم یک شرکت تسهیلگر درمان بیماران بین المللی واقع در ایران (تهران) است. با توجه به پتانسیل ها و توانمندی های فراوان موجود در ایران، در زمینه گردشگری سلامت، ما فعالیت خود را جهت بهره برداری و شکوفاسازی این استعدادها آغاز نمودیم. ما با آغوش باز پذیرای بیماران و میهمانان از سراسر جهان هستیم و آمادگی داریم تا آنها را از خدمات درمانی با کیفیت و پزشکان حاذق ایران بهره مند سازیم.

طب مد توریسم در حال حاضر با بیش از 40 مرکز درمانی بین المللی، 140 بیمارستان ملی و 300 مرکز تخصصی، 430 پزشک متخصص و فوق تخصص، 112 هتل و نیز ایرلاین های داخلی و بین المللی، همکاری دارد و ارائه خدمات گسترده در سراسر ایران را برای ما ممکن می سازد.

تیم ما پکیج های کامل درمانی و زیبایی به همراه کلیه خدمات مسافرتی -گردشگری لازم را برای شما فراهم می آورد.

تیم با تجربه طب مدتوریسم پروسه درمان را به نحوی مدیریت می کند تا شما با آرامش کامل صرفا روی درمان خود متمرکز شوید.

راه های ارتباطی:

شماره های تلفن:

5010 098 912 98+

آدرس: تهران- سهروردی شمالی- بین کوچه آزادی و باغ – پلاک 270 – طبقه اول – واحد1

ایمیل: [email protected]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top
بدء محادثة
ارید إستشارة . كيف يمكننا مس
شركة عصرطب الدولیة
سلام عليكم. ارید إستشارة .
كيف يمكننا مساعدتك؟