همه چیز در مورد جراحی لیزیک چشم

لیزیک

جراحی لیزیک چشم چیست؟
لیزیک چشم، نوعی جراحی اصلاحی چشم است که از لیزر برای اصلاح انواع خطاهای انکسار چشم استفاده میشود. عمل جراحی چشم که کراتومیله­یوسیز به کمک لیزر (با علائم اختصاری LASIK)  میباشد و در ایران لیزیک گفته میشود، برای اصلاح انواع خطاهای انکساری مانند نزدیک بینی (میوپیا)، دور بینی (هایپروپیا) و آستیگماتیسم استفاده می­کند.

در همه روش های اصلاح عیوب انکساری، اصلاح قرنیه صورت می گیرد.
به طور کلی، اکثر افرادی که لیزیک چشم انجام می­دهند، بینایی آنها به 20 از 25 و یا عدد بهتری میرسد، که برای بیشتر فعالیت ها خوب است. اما گروهی از مردم سرانجام برای رانندگی در شب و یا هنگام خواندن کتاب در سنین بالا، به عینک نیاز پیدا می­کنند.

پیوند قرنیه
butterfly

انواع جراحی لیزیک چشم کدامند؟
جراحی های لیزر چشم که در کلینیک های چشم پزشکی برای اصلاح همه گونه عیوب انکساری چشم انجام میشود عبارتند از:
– جراحی Lasik.
– جراحی لازک .LASEK
– پی آر کی.
– جراحی فمتولیزیک .femtosecond
– جراحی فمتواسمایل (ReLEx SMILE) که آخرین نسل جراحی لیزیک.
– جراحی Ultra lasik یک تکنیک جراحی برتر از Lasik است که در آن یک فلپ بسیار نازک قرنیه (100 میکرومتر) ایجاد شده و برای هر بیمار با استفاده از یک نرم افزار بهینه سازی لیزر برای اصلاح انواع بینایی، از قبیل آستیگماتیسم، نزدیک بینی، دور بینی و پیر چشمی شکل دهی می­شود.

جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم یک روش مدرن جراحی اختلال بینایی می باشد که موجب بی نیاز شدن فرد به استفاده از عینک یا لنز تماسی می گردد. اصول درمان در همه ی این روش ها استفاده از لیزر در جراحی است.

جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم یک جراحی سرپایی می باشد و بیمار نیازی به بستری شدن بعد از عمل ندارد و بعد از 1 تا 2 روز با رعایت یکسری دستورالعمل های مراقبتی و مصرف داروهای تجویز شده توسط چشم پزشک می تواند به فعالیت های روزمره خود بپردازد.

لیزیک چشم
لیزیک چشم

آیا جراحی لیزیک چشم برای شما مناسب است؟

قبل از اینکه تصمیم به جراحی لیزیک چشم یا Lasik eye surgery بگیرید، برای مشاوره به یکی از متخصصان چشم در کلینیک چشم پزشکی مراجعه کنید تا در مورد اینکه آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر، صحبت کنید. متخصصان چشم معیارهای زیادی را برای کاندیدای مناسب برای عمل جراحی لیزر چشم، ارزیابی میکنند. سن بیمار، سلامت عمومی و بویژه سلامت چشم، صدمات چشم، بارداری یا شیردهی، وضعیت خشکی چشم، لنزهای تماسی و ضخامت قرنیه از ملاک های مهم برای انجام این عمل است. اگر هنوز شماره عینک چشم یا لنز تماسی شما در حال تغییر است، جراحی لیزر چشم در حال حاضر، بهترین گزینه برای شما نیست. افرادی که دارای قرنیه نازک هستند یا دارای شرایط پزشکی خاصی مانند خشکی چشم هستند، ممکن است نامزدهای مناسبی برای جراحی لیزیک نباشند.

فواید عمل جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم چیست؟

عمل اصلاح عیوب انکساری چشم برای بهبود خطا در دید فرد کاربرد دارد. این خطای دید در حالتی ایجاد می شود که فرد از عینک یا لنز چشمی استفاده نکند. بیش از 96 درصد از بیماران با نزدیک بینی خفیف تا متوسط، بعد از عمل جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم به سطح دید کامل (20/20) می رسند. این توان بینایی مشابه یا بهتر از وضعیتی است که بیمار درصورت استفاده از لنزهای تماسی خواهد داشت. بعد از عمل مجدد (البته در صورت لزوم)، این عدد به 99 درصد می رسد. هرجند باید در نظر داشت همه بیماران بعد از عمل جراحی اصلاح عیوب انکساری به دید عالی نمی رسند.

لیزیک
جراحی لیزیک چشم

جراحی لیزر چشم چقدر طول می کشد؟

عمل واقعی لیزیک چشم معمولاً کمتر از 10 دقیقه برای هر چشم طول می­کشد. این زمان شامل برداشتن فلپ و نیز استفاده از لیزر است. با توجه به نوع خطای انکساری چشم شما و میزان اصلاح مورد نیاز، انجام خود لیزر فقط 20 تا 50 ثانیه طول می­کشد تا دید شما اصلاح شود. با این حال، بیمار باید در روز عمل خود حدود یک ساعت و نیم تا دو ساعت در کلینیک باشد.

tebmed

مراقبت­های بعد از عمل لیزر چشم چیست؟

میزان موفقیت جراحی لیزیک چشم بسیار بالا است و عوارض جانبی عمل لیزیک بسیار کم است و هیچگونه نگرانی خاصی برای تهدید بیماران وجود ندارد. بیمار بلافاصله پس از عمل جراحی از کلینیک یا بیمارستان مرخص می­شود. بهتر است بیمار در صورت مواجه با درد از قرص های مسکن معمولی برای تخفیف درد استفاده نماید. لازم است بیمار طی سه روز بعد از عمل در محیط پر نور و زیر تابش خورشید قرار نگیرد و بعد از آن از عینک آفتابی مناسب استفاده نماید. چشم هایتان را مالش ندهید و قطره های چشمی تجویز شده را به موقع استفاده کنید.

هزینه عمل جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم چقدر است؟

پاسخ به این سوال بستگی مستقیم به نوع عملی که بیمار انتخاب می کند دارد. بطور معمول، عمل جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم به دو دسته کلی تقسیم می شود: جراحی استاندارد و جراحی پیشرفته موجی شکل. هر روش هزینه مخصوص به خود را دارد. علاوه بر هزینه عمل، هزینه ویزیت های قبل و بعد از عمل و هزینه دارو ها را هم باید مدنظر داشت.

لیزیک چشم

هزینه لیزیک چشم در ایران در مقایسه با سایر کشورها چقدر است؟

هزینه لیزیک چشم، بستگی به عوامل گوناگونی از قبیل شدت خطای انکساری چشم، دیگر مشکلات بینایی،  تکنیک استفاده شده در جراحی، میزان حق العمل پزشک متناسب با میزان تجربه و مهارت او، موقعیت فیزیکی کلینیک چشم پزشکی، و مراجعه به مراکز درمانی خصوصی یا دولتی دارد. تعیین هزینه عمل جراحی به پیچیدگی فرآیند جراحی بستگی دارد به طور نمونه هزینه جراحی لیزیک آستیگماتیسم از دیگر عوامل انکساری بیشتر است.
هزینه جراحی لیزر چشم برای بیماران گردشگری سلامت شامل مواردی از قبیل یک معاینه کامل قبل عمل از هر دو چشم، کنترل بعد از عمل در روز بعد از عمل، درمان چشم، 4 شب اقامت در هتل، حمل و نقل خصوصی از / به فرودگاه- هتل- درمانگاه و مترجم می­باشد.

هزینه لیزیک چشم در ایران طبق تعرفه دولتی در سال 1398 شامل موارد زیر می­باشد ( قیمت­ها به تومان است):

لیزیک

– ویزیت متخصص        38000
– ویزیت فوق تخصص    43000
– اپتومتری       20000
– جراحی لازک LASEK یا پی آر کی برای اصلاح عیوب انکساری در دو چشم 3,500,000
– جراحی فمتولیزیک femtosecond  برای اصلاح عیوب انکساری در دو چشم    6,000,000
– جراحی فمتواسمایل (ReLEx SMILE) برای اصلاح عیوب انکساری در دو چشم   7,500,000
– جراحی فمتواسمایل (ریلکس اسمایل) برای اصلاح عیوب انکساری در یک چشم  3,750,000
هزینه های اقامت و رفت و آمد بسته به تور انتخابی بیماران مسافر، متفاوت است.

هزینه لیزیک چشم در سایر کشورها چگونه است؟

میانگین هزینه جراحی لیزیک چشم در استانبول 1350 دلار ، حداقل قیمت 1100 دلار و حداکثر قیمت 2050 دلار است.
– هزینه لیزیک چشم برای درمان انکسار چشم برابر است با  1500-3000 دلار آمریکا
– هزینه PRK چشم 1800 دلار آمریکا
– هزینه لازک LASEK (لیزر به کمک زیر اپی تلیال کراتومیلیلوییس) 2000 دلار امریکا
– هزینه C-LASIK $ 2200 دلار آمریکا
– هزینه OPDCAT LASIK که شامل تی کت، اف کت و کیو مود است برابر با 2500  دلار آمریکا
این هزینه شامل هزینه های یک گردشگری سلامت است که در بالا توضیح داده شد.

لیزیک چشم

میزان پیچیدگی خطای انکسار چشم بیمار می­تواند بر هزینه لیزیک چشم او تأثیر بگذارد، در دهلی هند، ممکن است انتظار داشته باشید که در محدوده 2192.49 تا 2402.93 دلار آمریکا برای انجام عمل هر دو چشم ، به مثبت ترین نتایج برسید.
در هند، هزينه لیزیک چشم از مركز به مركز متفاوت است بسیاری از مراکز لیزر معمولاً از فناوری قدیمی استفاده می­کنند که با حداقل پروتکل ایمنی پزشکی و کنترل کیفیت است که بسیار ارزانتر می­باشد و كمتر از 5000 روپیه برابر با 70.15  دلار آمریکا به ازاي هر چشم است.
هزینه لیزیک در دبی بین 1861.21 تا 2177.94 برای هر چشم متغیر است. این قیمت ها ممکن است شامل تخفیف های ارائه شده توسط بیمه، کارفرمایان یا سایر مراکز پزشکی گردد.
بسیاری از بیماران هزینه عینک و لنزهای تماسی را در طی یک دوره 10 ساله با هزینه لیزیک چشم برای تصحیح بینایی مقایسه می کنند و در نهایت متوجه می­شوند که لیزیک و سایر روش ها در طولانی مدت گزینه اقتصادی تری است.

جراحی لیزری چشم می تواند در افرادی با نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم استفاده شود. براساس تحقیقات جدید، نتایج روش های مختلف جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم در پایان دوره ریکاوری تقریبا مشابه و مناسب است، البته در افراد با عیوب انکساری شدید و نیز ضخامت بالای قرنیه، روش هایی نظیر لازیک و فمتولازیک ترجیح داده می شود.

فمتولازیک

جراحی لازیک و فمتولازیک

فمتولازیک موثرترین و به روزترین تکنولوژی موجود در جراحی لیزری چشم می باشد. بخش اول (فمتو) به معنی لیزر با ضخامت بسیار کم می باشد که در این روش استفاده می گردد. فمتو در واقع معرف جدیدترین تکنولوژی جراحی چشم می باشد. با لیزر فمتوسکند یک برش فلپ نازک میکروسکوپی در سطح قرنیه ایجاد شده و با لیزر اگزایمر اختلالات عیوب انکساری چشم اصلاح می گردد. با فمتولازیک می توان با تاثیر و نتایج عالی، عیوب انکساری چشم بین -12 دیوپتر تا +6 دیوپتر را اصلاح کرد.  در عمل لازیک، برش سطح قرنیه توسط یک تیغ جراحی کوچک انجام می شود اما در فمتو لازیک، این برش توسط لیزر فمتوسکند انجام می گردد. لیزر اگزایمر و لیزر فمتوسکند هر دو توسط یک دستگاه کامپیوتری ایجاد می شوند.

تفاوت جراحی لازیک و فمتولازیک

در فمتولازیک، جراح از قبل می داند که فرم، ضخامت، سایز و ظرفیت هر برش فلپ چه مقدار است. این مسئله بویژه در درمان عیوب انکساری شدید مهم است. وقتی جراح در روش لازیک از یک تیغ جراحی استفاده می کند، فقط بعد از برش می تواند وضعیت فرم و ضخامت و سایز فلپ را بداند. اندازه گیری کره چشم در روش های لازیک و فمتولازیک از اهمیت کمتری برخوردار است.

لیزیک چشم

جراحی لازیک و فمتولازیک چگونه انجام می گیرد؟

جراح بر اساس برش بافتی کار خود را انجام می دهد. در حین لازیک و فمتولازیک، جراح با استفاده از انرژی لیزر مادون قرمز، یک برش بسیار کوچکی را در سطح قرنیه ایجاد می کند. این لیزر با سرعت بسیار بالایی کار خود را انجام می دهد. این پالس های بسیار قوی لیزر موجب جدا شدن دقیق بافت قرنیه در سطح مولکولی بدون آسیب ناشی از حرارت یا آسیب به بافت های اطراف می شود. فلپ قرنیه با بالا و پایین رفتن اشعه لیزر بر روی چشم ایجاد می شود. پس از ایجاد فلپ، چشم پزشک با استفاده از وسایل بسیار دقیق این فلپ را بلند می کند. سپس با استفاده از لیزر اگزایمر، برش بسیار نازکی در سطح قرنیه ایجاد شده و چراحی اصلاح عیوب انکساری چشم کامل می گردد.

اصلاح عیوب انکساری چشم به روش فمتولازیک چیست؟

عمل جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم یا فمتولازیک، یک روش جراحی نسبتا پیشرفته می باشد که برای اولین بار در سال 2004 معرفی شد. اصلاح عیوب انکساری چشم به روش فمتولازیک یک نوع بدون دردتر و مطمئن تر از روش لازیک می باشد که در سال 2007 مورد تایید مراجع پزشکی قرار گرفت. در طی اصلاح عیوب انکساری چشم به روش فمتولازیک، چشم پزشک قدامی ترین لایه قرنیه را با استفاده از لیزر فمتوسکند باز می کند. پزشک یک برش کوچک حلقوی بنام فلپ را در قدامی ترین لایه قرنیه ایجاد کرده و آن را در کنار محل برش می گذارد.

جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم به معنی درمان و اصلاح دوربینی یا نزدیک بینی یا آستیگماتیسم چشم می باشد. این جراحی یکی از سریعترین و بهترین روش های اصلاح عیوب انکساری و اختلال دید چشم می باشد که عوارض بسیار اندکی دارد. در روش فمتولازیک، یک برش بسیار کوچک در قرنیه ایجاد می شود با لیزر سطح قرنیه اصلاح می شود. در حین جراحی بیمار بیدار بوده و هیچ دردی را احساس نمی کند. وقتی پزشک در سطح قرنیه برش می دهد از بیمار خواسته می شود به چراغ بالای سر پزشک نگاه کند. این نور در واقع لیزر فمتوسکند می باشد که در حال حاضر بهترین و پیشرفته ترین نوع لیزر است. به دلیل اینکه هر پالس لیزر 10 تا 15 ثانیه طول می کشد، بافت اطراف قرنیه آسیب نمی بیند.

آیا اصلاح عیوب انکساری چشم به روش فمتولازیک، روش مطمئنی است؟

مطالعات مختلف نشان می دهد اصلاح عیوب انکساری چشم به روش فمتولازیک، کمترین ریسک خطر را دارد. هرچند اصلاح عیوب انکساری چشم بر روی بخش بسیار حساس کره چشم انجام می شود که ممکن است بصورت ذاتی خطراتی را داشته باشند.

زراعة القرنية

مزایای جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم (فمتولازیک )

 • دوره نقاهت کوتاه:

همان گونه که در بالا اشاره شد، بیمار بعد از عمل فمتولازیک طی 1 تا 2 روز می تواند به فعالیت های روزمره زندگی باز گردد. بعد از عمل جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم بویژه در روش فمتولازیک، دید بیمار طی 24 ساعت به حالت طبیعی بر می گردد. در سایر روش های اصلاح عیوب انکساری چشم، ممکن است بیمار اندکی درد در محل جراحی داشته باشد.

 • نتایج بسیار قابل قبول پس از عمل فمتولازیک:

در جراحی فمتولازیک بیماران با نزدیک بینی، شماره چشم  تا 12 دیوپتر (واحد اندازه گیری قدرت لنز) قابل اصلاح و درمان می باشد. سایر روش های جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم مثل روش PRK، در شماره چشم بالای 7 ممکن است کدورت قرنیه ایجاد شود. همچنین سایر روش ها ممکن است علاوه بر کدورت قرنیه،موجب بی حسی چشم یا کاهش بینایی گردد. باید به این نکته توجه داشت که روش PRK فقط می تواند تا ضعف بینایی 5 یا 6 دیوپتر را درمان کند.

tebmed
 • امکان تکرار جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم:

اگر بعد از عمل به روش فمتولازیک نتایج مورد انتظار حاصل نشود یا بعد از چند سال دوباره بینایی ضعیف شود، این امکان وجود دارد که جراحی به روش فمتولازیک تکرار گردد. سرعت دوره بهبودی و نقاهت در عمل دوم مشابه عمل اول است.

 • پایداری طولانی تر نتایج درمان:

بعد از جراحی به روش فمتولازیک، شماره چشم طی 3 تا 6 ماه ثابت می ماند و بعد از این برهه زمانی، با سرعت بسیار پایینی رشد میکند.

 • ترمیم سریعتر بافت قرنیه:

در طی جراحی، یک لایه بسیار نازکی از قرنیه برش داده می شود و این برش طی فقط چند روز بطور کامل بهبود می یابد. برخلاف روش PRK، هیچ تغییری در قدرت و مقاومت قرنیه در روش فمتولازیک ایجاد نمی شود.

 • جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم به روش فمتولازیک موجب ایجاد کدورت در قرنیه نمی شود. عارضه ای که در روش PRK شایع است.

نیاز به مصرف طولانی مدت دارو بعد از جراحی به روش فمتولازیک نیست. قطره های چشمی که شامل اشک مصنوعی و آنتی بیوتیک است تا حدود 2 هفته بعد از عمل باید استفاده شود.

 • شانس موفقیت اصلاح عیوب انکساری رضایت بخش بوده و حدود 96% از بیمارانی که لازیک یا فمتولازیک انجام می دهند، از نتایج عمل رضایت دارند.
 • بهبودی شما در بازه زمانی کوتاهی اتفاق می افتد و دید شما خیلی سریع بهبود می یابد. نتایج اصلاح بینایی عالی خواهد بود.
 • درد و ناراحتی بعد از عمل کمتر می باشد.
 • دوره ریکاوری کوتاه تر می باشد و بینایی طی چند روز بعد از عمل بهبود می یابد.
 • سال ها بعد از جراحی در صورتی که نیاز به اصلاح انکساری دید داشته باشید، اگر ضخامت قرنیه مناسب باشد، عمل می تواند با برداشتن فلپ تکرار شود.
 • در حین عمل لازیک و فمتولازیک، لیزر فشار کمتری بر چشم وارد می کند. این به این معنی است که بیمار کمترین درد و ناراحتی را بعد از عمل خواهد داشت.
 • نتایج بعد از عمل لازیک و فمتو لازیک عالی می باشد و اغلب بیماران بعد از عمل نیازی به عینک یا لنز نخواهند داشت.
 • لازیک ریسک عفونت و التهاب پایینی دارد.
 • وقتی فلپ قرنیه برداشته می شود، ریسک عوارض بسیار پایین می باشد.
 • سطح درمان شده وسیعتر برای پایداری بیشتر دارد.
 • احتمال نیاز به درمان یا جراحی مجدد پایین تر می باشد.
لیزیک چشم
لیزیک چشم

آیا عمل جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم دردناک است؟

قبل از شروع عمل، چشم با استفاده از قطره های موضعی چشمی بی حس می گردد. این امر سبب بی حسی چشم ها و در نتیجه از بین بردن درد در طول عمل جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم می گردد. بعد از قراردادن حلقه وکیوم توسط چشم پزشک، بیمار اندکی احساس فشار و نیز اختلال در دید برای چند ثانیه خواهد داشت. بلافاصله بعد از عمل جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم، توصیف بیماران از وضعیت بینایی، وضعیتی مشابه بازکردن چشم ها در یک استخر آب کلردار است.

آیا بیمه هزینه های اصلاح عیوب انکساری چشم را پوشش می دهد؟

این مسئله به کشوری که در آن زندگی می کنید و نوع بیمه شما بستگی دارد. در برخی موارد، عمل جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم یک عمل زیبایی محسوب شده و شامل بیمه نمی شود. به عنوان مثال در در امریکا و کانادا کاملا به شرکت بیمه ها بستگی دارد اما معمولا این عمل تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد. از سوی دیگر شرکت های بیمه ای در اروپا، عمل جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم را پوشش می دهند. بهتر است قبل از تصمیم به عمل، وضعیت پوشش بیمه ای عمل جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم را از شرکت بیمه خود سوال کنید.

لیزیک

افرادی که قرنیه نازک یا خشکی چشم دارند بهتر است از جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم استفاده نکنند. همچنین برای افرادی که به دلیل سن بالا دچار آسیب های چشمی شده اند، توصیه نمی گردد.

در طی عمل جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم از قطره های بی حسی موضعی استفاده می شود و نیازی به بی هوشی کامل نیست. بعد از این عمل، معمولا نیازی به بستری شدن در بیمارستان یا کلینیک چشم پزشکی وجود ندارد اما بهتر است تا چند روز بعد از عمل از رانندگی پرهیز گردد.

tebmed
طب مد توریسم tebmedtourism

شرکت طب مد توریسم

طب مد توریسم یک شرکت تسهیلگر درمان بیماران بین المللی واقع در ایران (تهران) است. با توجه به پتانسیل ها و توانمندی های فراوان موجود در ایران، در زمینه گردشگری سلامت، ما فعالیت خود را جهت بهره برداری و شکوفاسازی این استعدادها آغاز نمودیم. ما با آغوش باز پذیرای بیماران و میهمانان از سراسر جهان هستیم و آمادگی داریم تا آنها را از خدمات درمانی با کیفیت و پزشکان حاذق ایران بهره مند سازیم.

طب مد توریسم در حال حاضر با بیش از 40 مرکز درمانی بین المللی، 140 بیمارستان ملی و 300 مرکز تخصصی، 430 پزشک متخصص و فوق تخصص، 112 هتل و نیز ایرلاین های داخلی و بین المللی، همکاری دارد و ارائه خدمات گسترده در سراسر ایران را برای ما ممکن می سازد.

تیم ما پکیج های کامل درمانی و زیبایی به همراه کلیه خدمات مسافرتی -گردشگری لازم را برای شما فراهم می آورد.

تیم با تجربه طب مدتوریسم پروسه درمان را به نحوی مدیریت می کند تا شما با آرامش کامل صرفا روی درمان خود متمرکز شوید.

راه های ارتباطی:

شماره های تلفن: 5010 098 912 98+

آدرس: تهران- سهروردی شمالی- بین کوچه آزادی و باغ – پلاک 270 – طبقه اول – واحد1

ایمیل: [email protected]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top
بدء محادثة
ارید إستشارة . كيف يمكننا مس
شركة عصرطب الدولیة
سلام عليكم. ارید إستشارة .
كيف يمكننا مساعدتك؟