گردشگری سلامت (مدیکال توریسم) چیست؟

گردشگری سلامت به معنی مسافرت ورای مرزهای کشور ها و شهرها جهت دریافت خدمات پزشکی است. این خدمات پزشکی شامل طیف وسیعی از مسائل پزشکی- درمانی میباشد. پرکاربردترین این خدمات عبارتند از: دندانپزشکی، پوست و زیبایی، جراحی و درمان ناباروری.

پیشینه گردشگری سلامت به هزاران سال پیش که طی آن یونانی ها به مناطقی در شرق مدیترانه بنام اپیروا سفر میکردند، برمیگردد. این مکان، محل مقدس خداوند درمانگر آسکلیپوس بود.
سفر به شهرهای آب درمانی از اولین مقاصد گردشگری سلامت بوده است. در قرن 18 میلادی مردم اروپا جهت استفاده از چشمه های آب معدنی برای درمان نقرس، اختلالات کبدی و برونشیت به این شهرهای دارای آب گرم سفر میکردند.

انواع توریست سلامت

  • توریست پزشکی (مدیکال توریست)
  • توریست سلامتی
  • توریست تندرستی

توریست های سلامتی به دنبال خدماتی نظیر تناسب اندام، ورزش، درمان های زیبایی، رژیم غذایی سالم و کنترل وزن، آرامش و دوری از استرس، مدیتیشن، یوگا، و آموزش های مرتبط با سلامتی هستند.
توریست پزشکی (مدیکال توریست) بر اساس انگیزه سفر به انواع زیر تقسیم میشوند:
مسافرت کوتاه مدت: این موارد شامل افرادی است که هدفشان سفر بوده و در چنین سفر نیازمند خدمات درمانی به علل مختلف یا بیماری حاد شده اند. این افراد بعنوان توریست پزشکی نامگذاری نمیشوند، مسافرین بدشانس عنوان بهتری است!

اقامت طولانی مدت: افراد زیادی جهت کار یا تحصیل به کشور های اروپائی مسافرت میکنند و بعنوان مثال ممکن است حین اقامت نیازمند خدمات پزشکی شوند. این دسته نیز جزو توریست پزشکی محسوب نمیشوند.

مرزهای مشترک: برخی کشور ها جهت تامین بودجه های عمومی کشورشان مرز های مشترک دارند و ممکن است افراد یک کشور جهت درمان از طریق این مرزهای مشترک به کشور دیگر سفر کنند.

بیماران برون سپاری شده: بیمارانی هستند که توسط شرکت های گردشگری سلامت جهت اخذ اقدامات پزشکی به خارج از شهر یا کشور محل اقامتشان راهنمائی میشوند. این سفر ها به دلیلی لیست انتظار طولانی یا نبود متخصص مربوطه و یا نبود تجهیزات مورد نیاز در شهر یا کشور محل زندگی است.
در طی دهه های اخیر افزایش بیماری ها، متخصصین حاذق و همچنین تکنولوژی پزشکی منجر به رشد روز افزون خدمات پزشکی – سلامتی شده است.
توریسم سلامت نقش صنعت، تبلیغاتی، علاقه مندی به سفر و تقاضا اخذ خدمات پزشکی را باز تر کرده است.
امروزه گردشگران سلامت در سراسر جهان در هر دو مسیر مسافرت میکنند: از کشور های توسعه یافته به کشور های درحال توسعه و بالعکس. کشورهای توسعه یافته به دلیل لیست انتظار طولانی و هزینه های بالای درمان در کشور و … از طرفداران اصلی گردشگران سلامت هستند.

دلایل علاقه مندی به گردشگری سلامت در جهان (100%):

اندازه نسبی گردشگران پزشکی (100%)

 

پیمایش به بالا
Scroll to Top
بدء محادثة
ارید إستشارة . كيف يمكننا مس
شركة عصرطب الدولیة
سلام عليكم. ارید إستشارة .
كيف يمكننا مساعدتك؟