همه چیز درباره تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس :

 یکی از پر طرفدارترین اقدامات زیبایی در کل دنیا تزریق بوتاکس می باشد.

جوانسازی صورت با بوتاکس عمدتا در یک سوم فوقانی صورت و به منظور رفع چروک پیشانی، رفع خط اخم و درمان چروک اطراف چشم (یا چروک پنجه غازی) می باشد.

تزریق بوتاکس

بوتاکس با ضعیف کردن یا فلج کردن عضلات ناحیه تزریق منجر به کاهش حرکت عضلات مربوطه شده و در نتیجه چروک هایی که با حرکت عضله در چهره فرد نمایان می شود کمتر شده یا کاملا رفع می شود. به عبارت دیگر بوتاکس جهت اصلاح و درمان چروک های دینامیک و وابسته به حرکت عضله بکار می رود.

تزریق ژل یا تزریق فیلر لب

به طور کلی ماندگاری بوتاکس بین 4 تا 6 ماه می باشد که به عوامل و فاکتورهای مختلفی مربوط می باشد. از جمله این فاکتورهای تاثیرگذار بر ماندگاری تزریق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مصرف سیگار، مصرف الکل، تعریق زیاد فرد، مواجهه مکرر با عوامل حرارتی نظیر سونا، سولاریوم، انجام ورزش های سنگین یا حرفه ای و …

تزریق بوتاکس صورت عمدتا با هدف جوانسازی یک سوم فوقانی صورت کاربرد دارد؛ البته بوتاکس کاربرد های پر مخاطب دیگری نیز دارد که شامل:

 • بوتاکس زیر بغل برای کنترل تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس): بوتاکس زیر بغل بویژه در فصول گرم سال تقاضای بیشتری دارد. چنانچه از تعریق زیاد در ناحیه زیر بغل رنج می برید، بهترین گزینه برای کنترل تعریق، تزریق بوتاکس می باشد. بطوریکه 70 درصد یا بیشتر از تعریق شما را می کاهد و 7 الی 8 ماه ماندگاری دارد.
 • بوتاکس برای کنترل تعریق زیاد کف دست ها و کف پاها
 • بوتاکس برای کنترل سردردهای میگرنی
 • بوتاکس برای اصلاح لبخند لثه ای یا Gummy smile.
 • بوتاکس برای کنترل آکنه و چربی پوست
 • بوتاکس برای بالابردن نوک بینی
 • بوتاکس برای کاهش باند ها و چروک های گردن
 • بوتاکس برای کنترل دندان قروچه
 • بوتاکس برای اصلاح چروک چانه در چانه های با نمای سنگی
 • بوتاکس برای درمان انحراف عضلات گردن یا تورتیکولی

همان گونه که اشاره گردید، تزریق بوتاکس کاربرد های ظریف متنوعی دارد که حتما باید توسط پزشک مسلط به آناتومی صورت تزریق گردد.

تزریق بوتاکس

برای اطلاع از قیمت و شرایط تزریق مناسب خود، بصورت رایگان با مرکز دکتر پردیس نیکنامی مشاوره کنید:

تماس: 1820 94 77 021

اینستاگرام: https://www.instagram.com/aestheticbyparadise

تزریق بوتاکس پیشانی

چین و چروک های پیشانی به مرور زمان با افزایش سن و به دلیل سایر عوامل از جمله فاکتورهای ژنتیکی و از دست رفتن کلاژن پوست به وجود می آیند. تزریق بوتاکس یکی از روشهای رایج و مورد تائید است که برای از بین بردن یا به حداقل رساندن آنها استفاده می شود

چین و چروک های پیشانی یکی از رایج ترین شکایات زنان و مردان در مورد پوستشان است. در دنیای جراحی پلاستیک و جوانسازی پوست، انواع روش های درمانی برای داشتن پوستی صاف در پیشانی وجود دارد که یکی از آنها تزریق بوتاکس است. علت عمده چین و چروک های پیشانی، فعالیت عضله فرونتالیس است که ابروها را بالا می برد و به مروز زمان فعالیت و حرکت بیش از حد این عضله به همراه افزایش سن و شل شدن پوست و قرار گرفتن در معرض آفتاب، باعث ایجاد چین و چروک در کل پیشانی می شود. همچنین عضله اطراف چشم نیز می تواند هنگام بسته شدن باعث ایجاد چین و چروک در پیشانی شود.

تزریق بوتاکس

کاهش خطوط چین و چروک در پیشانی می تواند احساس شما نسبت به خود را به میزان قابل توجهی تغییر دهد. تزریق بوتاکس اگر با مهارت توسط یک پزشک با تجربه انجام شود، می تواند از طریق مسدود کردن سیگنال های عصبی به ماهیچه هایی که این خطوط را ایجاد می کنند، باعث بی حرکت شدن ماهیچه پیشانی شده و به این ترتیب خطوط اخم را کاهش دهد. نتایج تزریق بوتاکس در پیشانی طبیعی به نظر می رسد و صورت را جوانتر و شادابتر نشان می دهد. همچنین تأثیر منفی پیری در صورت را کاهش می دهد.

روش تزریق بوتاکس برای مقابله با چین و چروک های پیشانی چیست؟

تزریق بوتاکس یکی از بهترین روش ها برای رفع چین و چروک پیشانی است. بوتاکس از حرکت عضله جلوگیری می کند، به این ترتیب از شر چین و چروک خلاص می شوید.

تزریق بوتاکس

یک دلیل محبوبیت بوتاکس این است که یک روش غیر تهاجمی بسیار سریع، آسان و در عین حال موثر و بی خطر است. بوتاکس از محلول سم بوتولینوم که یک پروتئین خالص و طبیعی است ساخته می شود. این ماده متعلق به دسته ای از مواد تزریقی به نام بلاک کننده های عصبی است زیرا می توانند رسیدن سیگنال عصب به عضله را مسدود کنند. وقتی سیگنال عصبی به عضلات مسدود شود عضله بی حرکت و شل می شود. این خاصیت میتواند نتایج خوبی را برای کاهش چین و چروک ریز در پیشانی داشته باشد. در صورتی که چین های پیشانی بسیار زیاد و عمیق باشند شما می توانید گزینه های درمانی دیگری را نیز در نظر بگیرید زیرا ممکن است تزریق بوتاکس آنها را کاملا از بین نبرد.

آیا شما کاندیدای مناسبی برای تزریق بوتاکس در پیشانی هستید؟

به طور کلی تزریق بوتاکس برای افراد بالای 30 سال توصیه شده است اما در شرایط زیر نباید از آن استفاده کنید:

 • حساسیت به بوتاکس داشته باشید
 • در ناحیه پیشانی عفونت پوستی یا بیماری دیگری داشته باشید
 • مبتلا به ASL (بیماری لو گریگ)، میاستنی گراویس، سندرم لمبرت-ایتون یا بیماری دیگری باشید که عضلات یا اعصاب شما را تحت تأثیر قرار می دهد
 • مشکلات تنفسی مانند آسم داشته باشید
 • در بلعیدن مشکل دارید
 • مشکلات خونریزی داشته باشید
 • جراحی صورت انجام داده اید
 • در عضلات پیشانی خود ضعف داشته باشید
 • انتظار نمی رود که بوتاکس به اندازه کافی از بدن عبور کند تا بتواند روی جنین یا نوزاد شیرخوار تأثیر بگذارد. با این حال، به دلایل اخلاقی، مطالعات بالینی بر روی مادران باردار یا انجام نشده است، بنابراین به طور قطعی مشخص نیست بوتاکس چه تاثیری بر مادران باردار یا شیرده دارد. بنابراین، توصیه می شود که اگر قصد دارید باردار شوید، باردار هستید، قصد شیردهی دارید یا در حال حاضر به نوزاد خود شیر می دهید، نباید از تزریق بوتاکس استفاده کنید. ایمن بودن بهتر است و بعداً همیشه می توانید بوتاکس داشته باشید.

برای مشاوره رایگان با متخصص زیبایی، دکتر پردیس نیکنامی، با ما در ارتباط باشید:

تماس: 1820 94 77-021

اینستاگرام: https://www.instagram.com/aestheticbyparadise

بیماران هر چند وقت یکبار باید تحت درمان قرار بگیرند و ماندگاری درمان چه مدت طول می کشد؟

بیماران بهتر است سالی یک یا دو بار برای تزریق بوتاکس پیشانی مراجعه کنند. باید سعی کنید قبل از اینکه اثر بوتاکس کاملا از بین برود تزریق مجدد انجام دهید. تزریق بوتاکس در پیشانی نسبتاً سریع اثر می کند و بیماران معمولاً می توانند نتایج را طی 24 تا 48 ساعت مشاهده کنند. نتایج مطلوب معمولاً پس از 30 روز دیده می شود و ماندگاری اثر آن حدود سه تا چهار ماه طول می کشد.

تزریق بوتاکس خط اخم

خط اخم یکی از مواردی است که اگر ماندگار و عمیق شود ظاهر افراد را عصبانی و بدخلق نشان می دهد بنابراین باید با استفاده از روش های درمانی از جمله تزریق بوتاکس از شدید شدن آن جلوگیری کرد و خط اخم را از بین برد.

خطوط اخم، یا “خطوط بدخلقی”، متداول ترین موردی است که با تزریق بوتاکس درمان می شود. استفاده از بوتاکس برای خطوط اخم راهی عالی برای کاهش ظاهر عصبانی افراد است. به سادگی با کاهش خط اخم بین ابروها در محل کار و یا زندگی اجتماعی خود خوش اخلاق تر به نظر خواهید رسید. خطوط اخم نتیجه انقباض عضلات کوچک بین ابرو است. ژنتیک عامل اصلی بروز خط اخم است. اگر حداقل یکی از والدین شما خط اخم داشته باشد، به احتمال زیاد این مسئله به نسل بعدی منتقل می شود. سایر فعالیتهایی که باعث تمرکز افراد در ابروها و ایجاد خطوط می شوند شامل رانندگی و استفاده از رایانه است.

تزریق بوتاکس

روش تزریق بوتاکس خط اخم

روش درمانی تزریق بوتاکس عضلات بین دو ابرو را که باعث ایجاد خطوط و چین و چروک می شوند را بی حرکت می کند و عضله دیگر نمی تواند منقبض شود، این باعث می شود چروک ها شل و نرم شوند و از شدیدتر و عمیق تر شدن خط اخم نیز جلوگیری می کند. با این حال، خط اخم در همه افراد با بوتاکس برطرف نمی شود. اگر چین و چروک کاملاً عمیق باشد، پیشنهاد می شود ترکیب بوتاکس را با مواد فیلر یا ژل پوستی انجام دهید.

تزریق بوتاکس یک روش ساده و سریع است، که در آن چند تزریق کوچک است که به طور مستقیم به عضلات خط اخم انجام می شود. قبل از شروع درمان با سم بوتولینوم یا همان بوتاکس، اطراف اخم شما ضد عفونی شده و محل های تزریق مشخص می شوند.

نحوه انجام تزریق نیاز به هنر و مهارت پزشک دارد. برای دستیابی به بهترین و طبیعی ترین نتیجه، باید بوتاکس در یک عضله مناسب، در مکان صحیح و با دوز ایده آل، توسط یک پزشک با تجربه تزریق شود.

تزریق بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس خط اخم

به طور کلی این روش درمانی عارضه ای به دنبال ندارد. در برخی موارد نادر، ممکن است قرمزی پوست، تورم یا کبودی ایجاد شود. مهم است که پس از درمان سم بوتولینوم، تا دو ساعت دراز نکشید. همچنین به شما توصیه می شود که بلافاصله پس از درمان، ورزش نکنید، این شامل یوگا نیز می شود. همچنین نباید ناحیه تحت درمان را ماساژ دهید. توصیه می شود عضله تحت درمان را به طور مرتب با حرکات ورزشی صورت حرکت دهید. بنابراین اگر در محل اخم تزریق انجام شده سعی کنید این عضله را حرکت دهید و عصبانی به نظر برسید.

آیا تزریق بوتاکس برای خط اخم درد دارد؟

خیر. بسیاری از بیماران احساس درد از تزریق را به صورت جزئی مانند نیشگون گرفتن و یا مثل اینکه ابروهای خود را می کشند توضیح می دهند. بیهوشی یا بی حسی مورد نیاز نیست. مدت زمان انجام آن پنج دقیقه است و روشی ایمن و بی خطر می باشد.

تزریق بوتاکس خطوط دور چشم یا پنجه کلاغی

خطوط دور چشم به مرور زمان با خندیدن و انقباض تکراری عضلات به وجود می آیند و باید به موقع تزریق بوتاکس در سنین پایین تر بعد از سی سالگی انجام شود تا از عمیق و ماندگار شدن آنها جلوگیری شود. روش تزریق بوتاکس برای خطوط دور چشم در ادامه این مقاله توضیح داده می شود.

با افزایش سن، پوست دچار تغییرات تدریجی می شود. برخی از قسمت های صورت نسبت به سایر قسمتها سریعتر علائم پیری را نشان می دهند، از جمله ناحیه ظریف دور چشم که نگرانی مشترک همه افراد است زیرا خطوط کوچکی مانند پنجه پای کلاغ از گوشه چشم به اطراف پخش می شوند. خطوط اطراف چشم به مرور زمان به دلیل انقباضات مکرر عضلات این ناحیه ایجاد می شوند. تزریق بوتاکس دور چشم می تواند این چین و چروک ها را صاف کند.

تزریق بوتاکس دور چشم

چین و چروک دو نوع مختلف دارد: پویا و ساکن. چین و چروک های پویا، چین هایی هستند که در هنگام انقباض عضلات ظاهر می شوند. اگر خطوط پنجه کلاغی شما فقط هنگام لبخند زدن قابل مشاهده است، احتمالاً از نوع چروک های پویا هستند. چین و چروک های استاتیک یا ساکن با انقباض عضلانی بدتر شوند، اما همیشه، حتی در حال استراحت هم قابل مشاهده هستند. فارغ از اینکه کدام نوع چین و چروک دور چشم را دارید، گزینه های درمانی مختلفی برای اصلاح آن وجود دارد. در بعضی از افراد، با تزریق بوتاکس علائم چین های دور چشم می تواند به طور موقت از بین بروند. اگرچه برای حفظ نتایج باید چهار تا شش ماه بعد مجددا تزریق تکرار شود. این روش درمانی برای بیمارانی که می خواهند از جراحی پلک که منجر به عوارض می شود جلوگیری کنند، یک گزینه ایده آل است.

نحوه انجام تزریق بوتاکس دور چشم

بوتاکس با یک سوزن کوچک به طور مستقیم به ناحیه دور چشم تزریق می شود و فقط عضلات اطراف چشم را هدف قرار می دهد که باعث شل شدن عضلات می شود. بوتاکس با جلوگیری از تکانه های عصبی از انقباض عضلات جلوگیری می کند، که می تواند چین و چروک های پویای دور چشم را کاهش دهد یا باعث از بین رفتن کامل آنها شود.

تزریق بوتاکس دور چشم

با این حال، تزریق دقیق برای جلوگیری از افتادگی پلک و سایر عوارض جانبی ناخوشایند مهم است. برخی از پزشکان از تزریق بوتاکس برای صاف کردن خطوط زیر چشم نیز استفاده می کنند و نتایج خوبی را هم گزارش کرده اند، اما سایر پزشکان به دلیل خطراتی که تزریق زیر چشم دارد از قبیل افتادگی پلک پایین این کار را انجام نمی دهند. این روش برای خطوط دور چشم توصیه شده نه زیر چشم و برای از بین بردن خطوط زیر چشم باید سایر روشهای درمانی را در نظر بگیرید.

تزریق بوتاکس دور چشم برای چه افرادی مناسب است؟

توجه به این نکته مهم است که همه نوع چین و چروک ها با تزریق بوتاکس کاهش نمی یابند. بوتاکس برای افراد 30-50 ساله که چین و چروک آنها تازه شروع شده است مناسب است. این روش برای چین و چروک های عمیق که در بزرگسالان مسن تر وجود دارد موثر نیست. به عنوان مثال، بیمارانی که چین های عمیق ناشی از آتروفی بافت نرم (جمع شدگی) دارند، از این روش درمانی بهبودی ناچیزی به دست خواهند آورد. در چین های عمیق ناشی از آتروفی بافت نرم، تزریق فیلر یا ژل پوستی یا پیوند چربی بهترین گزینه است زیرا می تواند جایگزین کاهش حجم از دست رفته دور چشم شود.

ماندگاری تزریق بوتاکس

مدت زمان ماندگاری بوتاکس به عواملی از جمله نوع و میزان دوز تزریق شده و همچنین مراقبت های بعد از تزریق بستگی دارد. با این حال مدت ماندگاری بوتاکس در افراد مختلف با توجه به واکنش منحصر به فرد هر بیمار می تواند متفاوت باشد.

بوتاکس یک نام تجاری برای همه انواع آمپولهایی است که با استفاده از سم بوتولینوم تهیه می شوند. در حال حاضر چهار نوع بوتاکس مختلف وجود دارد که برای اصلاح چروک های صورت مورد تأیید FDA هستند. اینها شامل بوتاکس دیسپورت (Dysport )، زئومین (Xeomin ) و اخیرا ژیوو (Jeuveau) می باشند.

ماندگاری تزریق بوتاکس

همه انواع بوتاکس با مسدود کردن سیگنال از عصب به عضله مورد نظر کار می کنند که نهایتا از انقباض آن عضله جلوگیری می کنند. با جلوگیری از انقباض عضلات صورت، کشش کمتری روی پوست ایجاد می شود و منجر به کاهش چین و چروک می گردد. در حالی که همه این محصولات نتیجه نهایی یکسانی دارند، اما از نظر شروع، مدت زمان ماندگاری تزریق بوتاکس و ناراحتی و عوارض تفاوت کمی با هم دارند.

مدت زمان ماندگاری، علاوه بر نوع بوتاکس به موارد مختلفی بستگی دارد مثلا میزان دوز تزریق شده. انتخاب نوع بوتاکس بعضی اوقات به ترجیح پزشک است. در موارد دیگر، ممکن است یک بیمار محصولات مختلف را تجربه کرده باشد و دریافته باشد که یکی از انواع بوتاکس شخصاً بهتر از دیگری کار می کند و ماندگاری بیشتری دارد. در هر صورت اگر تزریق بوتاکس توسط پزشک ماهر انجام شود ایمن و موثرتر هستند.

شروع اثر تزریق بوتاکس

نوروتوکسین ها به طور کلی در عرض 3-5 روز اثر خود را نشان می دهند اما به طور معمول شما نتایج کامل و نهایی را بعد از 7-10 روز مشاهده می کنید. برخی از پزشکان اغلب به بیماران خود می گویند که 2 هفته بعد از تزریق بوتاکس منتظر بمانند تا اثرات آن را ببینند. در غیر اینصورت می توانید مجددا به پزشک مراجعه کنید و تزریق مجدد انجام دهید. مدت زمان زیادی طول می کشد تا بوتاکس باعث جلوگیری از سیگنال های عصبی به عضلات شود. و به هر صورت اثر آن فوری نیست.

ماندگاری تزریق بوتاکس

مدت زمان ماندگاری تزریق بوتاکس

هر چند که همه می خواهند بوتاکس تا ابد دوام بیاورد اما متاسفانه اینطور نیست در نهایت، عملکرد نوروتوکسین از بین می رود و دوباره اعصاب قادر به ارسال سیگنال ها به عضلات هستند و به همین دلیل عضله دوباره حرکت و انقباض خود را شروع می کند. به طور کلی و متوسط بوتاکس 3-4 ماه دوام می آورد.

مطمئناً بیمارانی وجود خواهند داشت که ماندگاری بوتاکس آنها، مدت زمان طولانی تری در بازه 4-6 ماه یا کوتاهتر از حالت متوسط یعنی 2 ماهه طول خواهد کشید. همچنین معمولاً اگر اولین بار است که تزریق بوتاکس انجام می دهید ممکن است به مدت طولانی ادامه پیدا نکند اما پس از درمان دوم ممکن است ماندگاری اثر آن بیشتر طول بکشد. هر کس یک تجربه منحصر به فرد دارد و نتایج ممکن است متفاوت باشد. بیشتر افراد با گذشت زمان تزریق مکرر انجام می دهند.

تزریق بوتاکس

چگونه می توانید مدت زمان ماندگاری تزریق بوتاکس را افزایش دهید؟

اثرات ضد پیری بوتاکس غیرقابل انکار است، بیشتر بیماران آرزو می کنند که بیشتر از سه تا چهار ماه دوام داشته باشد. خبر خوب این است که روش هایی وجود دارد که می توانید عمر بوتاکس خود را افزایش دهید و تا شش ماه از پوست صاف لذت ببرید. بنابراین، برای به حداکثر رساندن نتایج می توانید از تکنیک هایی استفاده کنید.

 1.  به دنبال یک پزشک ماهر باشید

برای دستیابی به کاهش چین و چروک طبیعی و ماندگاری طولانی مدت، ضروری است که شما یک پزشک ماهر را انتخاب کنید که دارای مهارت و تجربه در تنظیم دوز و محلول بوتاکس برای هر فرد باشد.

 1. عضلات صورت را پس از تزریق حرکت دهید

بلافاصله پس از تزریق بوتاکس، باید مراقب حرکت عضلات در ناحیه درمان باشید. این توزیع یکنواخت بوتاکس را تسهیل می کند، که می تواند نتایج بوتاکس را طولانی کند.

 1. پس از تزریق بوتاکس به مدت 24-48 ساعت از مالیدن صورت خودداری کنید

در حالی که حرکت عضلات صورت مشکلی ندارد و باید انجام دهید اما بیماران باید از دست زدن به صورت خودداری کنند و سایر محصولات آرایشی را پس از تزریق روی صورت استفاده نکنند.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس:

زمان طلایی یا Golden time برای مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس 6 ساعت می باشد. تا 6 ساعت بعد از تزریق از خم کردن طولانی مدت سر به سمت پایین اجتناب کنید. تا 6 ساعت بعد از تزریق، دراز نکشید.

نقاطی را که بوتاکس تزریق کرده اید، لمس نکنید یا ماساژ ندهید.

تا 6 ساعت بعد از بوتاکس، از دوش گرفتن با آب داغ بپرهیزید.

بنا به توصیه برخی کاب های مرجع و پزشکان زیبایی باتجربه، 10 الی 15 دقیقه اول بعد از بوتاکس، عضلات صورت خود را حرکت دهید تا دارو و بوتاکس تزریق شده، جذب عضلات هدف گردند.

تزریق بوتاکس

شروع اثر بوتاکس از 3 روز تا 2 هفته بعد از تزریق می باشد. چنانچه فرد نیاز به ترمیم بوتاکس تزریق شده داشته باشند، حتما باید حداقل 14 روز بعد از تزریق بوتاکس انجام گیرد و نه در مدت زمان کمتر از این 14 روز.

برای دریافت مشاوره رایگان و ارائه طرح درمان مناسب شما، در اسرع وقت با مرکز ما تماس حاصل فرمایید.

هدف از مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس بهبود نتایج درمان است. همچنین می تواند خطر کبودی و انتقال بوتاکس به مناطق دیگر را نیز به حداقل برساند که این دستورالعمل اقداماتی که باید انجام شوند و فعالیت هایی که باید اجتناب شوند

تزریق بوتاکس

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس پیشانی (یا صورت)

بوتاکس یک داروی تزریقی است که به طور موقت عضلات را فلج می کند و برای زیبایی و جوانسازی کاربرد دارد. در واقع بوتاکس همان سم بوتولینوم است که توسط باکتری به نام Clostridium botulinum تولید می شود. این سم که یک نوروتوکسین است باعث آسیب به بافت عصبی عضلات می شود. در غلظت های بالا، این سم که معمولا در غذای آلوده مانند کنسرو ها یافت می شود باعث مسمومیت با بوتولیسم می شود. بوتولیسم نوعی شدید از فلج عضله است.

اما به هر حال تزریق بوتاکس بی خطر تلقی می شود زیرا در این تزریق از مقدار رقیق شده سم برای جلوگیری از انقباض عضلات استفاده می شود که به نرم شدن و شل شدن چین و چروک کمک می کند. بیشتر افراد از بوتاکس برای کاهش چین و چروک صورت استفاده می کنند.

دستورالعمل مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

بوتاکس روشی است که می تواند در مطب پزشک انجام شود. می توانید بلافاصله به خانه بروید، اما باید از دستورالعمل مراقبت های بعدی بوتاکس پیروی کنید که کلید دستیابی به نتایج مطلوب و کاهش کبودی است. به طور کلی، روزی که بوتاکس دریافت میکنید، بهتر است:

 • به آرامی صورت خود را ورزش دهید
 • برای بقیه روز استراحت کنید
 • ضربان قلب طبیعی خود را حفظ کنید یعنی از هر فعالیتی که باعث افزایش ضربان قلب می شود مانند ورزش کردن خودداری کنید
 • از لمس، مالش یا فشار فیزیکی ناحیه تزریق خودداری کنید
تزریق بوتاکس

در زیر می توانید بهترین اقدامات مربوط به مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس را دنبال کنید.

 • تزریق بوتاکس به هیچ زمان بهبودی نیاز ندارد. بنابراین، مجبور نیستید رفتن به محل کار یا تحصیل خود را به تعویق بیاندازید. می توانید فعالیت های معمول خود را بلافاصله از سر بگیرید.
 • قبل از ورزش کردن 24 ساعت صبر کنید. اگر ورزش بخشی از برنامه روزانه شماست، حداقل 24 ساعت صبر کنید تا ورزش کنید. پزشک شما ممکن است توصیه کند حتی تا چند روز صبر کنید. فعالیت بدنی جریان خون را افزایش می دهد. این کار می تواند به طور بالقوه سم را به مناطق ناخواسته بدن منتقل کند و اثر بخشی آن را در محل تزریق کاهش دهد. همچنین خطر کبودی را نیز افزایش می دهد. ورزش همچنین عضلات شما را منقبض می کند، که ممکن است اثرتزریق بوتاکس را کاهش دهد. با این حال، انجام تمرینات صورت مانند اخم کردن، خندیدن، ابروها را بالا انداختن بی خطر است زیرا این حرکات می تواند کمک کند اثرات بوتاکس زودتر نشان داده شود.
 • اگر تزریق بوتاکس در صورت خود انجام داده اید، به مدت 24 ساعت از آرایش خودداری کنید. استفاده از آرایش باعث مالش پوست می شود که به طور بالقوه بوتاکس را پراکنده می کند.
 • تا 4 ساعت اول پس از تزریق بوتاکس بنشینید. خم شدن یا دراز کشیدن ممکن است بوتاکس را پخش کرده و باعث کبودی شود.
 • در مورد داروهایی که مصرف می کنید از پزشک خود سوال کنید. برخی از داروها ممکن است خطر کبودی را افزایش دهند. مطمئن شوید که استفاده از داروهایتان بی خطر است و سپس شروع به مصرف مجدد آنها می کنید.

اقدامات احتیاطی پس از تزریق بوتاکس:

 • الکل مصرف نکنید

به مدت 24 ساعت از مصرف الکل خودداری کنید. الکل خطر کبودی را افزایش می دهد. این برای قبل از تزریق بوتاکس نیز صادق است. به طور کلی از مصرف الکل حداقل 24 ساعت قبل و بعد از تزریق خودداری کنید.

 • صورت خود را لمس نکنید

برای جلوگیری از پخش شدن سم، حداقل 1 روز صورت خود را لمس نکنید. برخی از پزشکان پیشنهاد می کنند 3 روز صبر کنید. اگر تزریق بوتاکس در سایر قسمت های بدن نیز انجام داده اید، باید از دست زدن به آن نواحی خودداری کنید. این شامل ماساژهای حرفه ای در مناطق تحت درمان است.

 • از سایر درمان های پوستی خودداری کنید

بوتاکس به مقداری زمان نیاز دارد تا در عضله جا بیفتد. در 24 ساعت اول، از سایر درمان های پوستی مانند ماساژ صورت، اسکراب های لایه بردار، فیلر یا ژل های پوستی اجتناب کنید زیرا این روش های درمانی می تواند اثر تزریق شما را کاهش دهند.

 • بر روی محل های تزریق فشار وارد نکنید

تمام تلاش خود را بکنید تا از خوابیدن در مناطق تزریق شده خودداری کنید. فشار فیزیکی را به حداقل برسانید و اجازه دهید بوتاکس در عضلات شما قرار گیرد. همچنین از خوابیدن در طی 4 ساعت پس از عمل خودداری کنید.

 • از آفتاب دور بمانید

حداقل 4 ساعت پس از تزریق بوتاکس از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید. گرما می تواند گرگرفتگی را افزایش داده و فشار خون شما را بالا ببرد که ممکن است باعث کبودی شود. برای اطمینان بیشتر، 24 تا 48 ساعت از آفتاب پرهیز کنید. همچنین بهتر است از قرار گرفتن در معرض اشکال دیگر گرما مانند تخت برنزه، وان های گرم، دوش آب گرم یا حمام، سونا نیز اجتناب کنید.

عوارض بعد از تزریق بوتاکس

آیا در حال بررسی و تصمیم گیری برای انجام تزریق بوتاکس هستید یا نگرانی هایی در مورد عوارض جانبی احتمالی دارید؟ به طور کلی بوتاکس عوارض خاصی به دنبال ندارد اما می تواند در عین حال خطرناک هم باشد اگر توسط یک فرد غیر متخصص انجام شود.

تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک نوع سم تزریقی است که علاوه بر کاربرد هایی که در زیبایی و جوانسازی پوست دارد برای درمان بیماری هایی همچون میگرن مزمن، اسپاستیسیته اندام (یا افزایش تون عضله)، هایپرهیدروزیس (یا تعریق شدید ) زیر بغل، انقباض غیر ارادی گردن رحم، استرابیسم (یا لوچی) و ​​بلفارواسپاسم ( پلک زدن غیر ارادی ) نیز استفاده می شود. بوتاکس از سال 2002 برای استفاده در زیبایی و مبارزه با علائم پیری مورد تأیید قرار گرفت. از آن زمان، هر ساله میلیونها تزریق بوتاکس انجام می شود.

خطرات بوتاکس بسیار ناچیز هستند، اما درست مثل هر روش درمانی دیگر، ممکن است بعضی اتفاقات اشتباه پیش بیایند. اگرچه سم بوتولینوم تهدید کننده زندگی است، دوزهای کم که در بوتاکس استفاده می شود بی خطر محسوب می شوند. در حقیقت، فقط 36 مورد معتبر عوارض جانبی مرتبط با تزریق بوتاکس بین سالهای 1989 و 2003 به FDA گزارش شده است. 13 مورد از این موارد بیشتر مربوط به خود دارو بوده است.

چه خطرات یا عوارض جانبی از تزریق بوتاکس پیشانی و صورت وجود دارد؟

خطرات و عوارض جانبی این روش بسیار کم است. ممکن است دچار قرمزی، کبودی، خونریزی یا تورم شوید. عوارض جدی تر شامل واکنش های آلرژیک، تنگی نفس و سردرد یا علائم شبیه آنفولانزا است. با این حال، اگر تزریق بوتاکس خود را به یک پزشک متخصص ماهر که دانش آناتومی بدن را می داند بسپارید، می توان بروز عوارض جانبی را محدود یا جلوگیری کرد.

یکی دیگر از عوارض ناشی از تزریق مداوم، دریافت بیش از حد بوتاکس است. مقدار زیاد بوتاکس می تواند عضله را کاملا فلج کند تا نتواند حرکت کند. اگر محل تزریق ابرو ها یا پیشانی باشد این باعث می شود احساس کنید پلک های شما کمی سنگین شده است و به مرور زمان ممکن است دچار افتادگی پلک بالایی شوید.

عوارض جانبی جزئی نیز ممکن از تزریق بوتاکس به وجود بیاید که شامل:

 • درد، تورم یا کبودی در محل تزریق
 • سردرد، تب و لرز

برخی از عوارض جانبی مخصوص ناحیه تزریق است. به عنوان مثال، تزریق در اطراف دهان ممکن است منجر به لبخند “کج” یا آب ریزش شود و یا اگر در ناحیه چشم بوتاکس بزنید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • افتادگی پلک ها
 • ابروهای ناهموار و نامتقارن
 • خشکی چشم
 • کشیده شدن بیش از حد پوست
تزریق بوتاکس

اکثر عوارض جانبی تزریق بوتاکس معمولاً موقتی هستند و باید طی چند روز از بین بروند. با این وجود، افتادگی پلک، آب ریزش و عدم تقارن همگی در اثر تأثیرات غیرعمدی سم بر روی عضلات اطراف نواحی تزریق ایجاد می شوند و بهبود این عوارض ممکن است چند هفته طول بکشد.

سم بوتولینوم موجود در بوتاکس می تواند به سایر قسمت های بدن و فراتر از محل تزریق منتقل شود و در موارد نادر، ممکن است علائمی شبیه بوتولیسم داشته باشید. اگر چه این عوارض جانبی از تزریق بوتاکس نادر است در صورت شروع یا تجربه هر کدام از آنها فوری به دنبال مراقبت های پزشکی در اورژانس باشید:

 • مشکل در صحبت کردن
 • مشکل در بلعیدن
 • تنفس دشوار
 • مشکلات بینایی
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • ضعف عمومی
تزریق بوتاکس

قیمت تزریق بوتاکس

قیمت تزریق بوتاکس صورت بستگی به برند بوتاکس شما دارد. برندهای بوتاکس که در حال حاضر در ایران موجود بوده و مجوز وزارت بهداشت و درمان را دارند شامل موارد زیر می باشد:

بوتاکس دیسپورت، زئومین، نورونوکس، مصپورت و دیستون.

سایر برند های بوتاکس موجود در بازار شامل بوتاکس کنی توکس، درماتوکس، لینوراز و… فاقد مجوز وزارت بهداشت و درمان بوده، استانداردهای لازمه را ندارند  و اغلب ساخت کشور چین هستند.

هزینه تزریق بوتاکس :

قیمت تزریق بوتاکس بسته به میزان واحد مصرفی بوتاکس برای فرد، برند یا مارک بوتاکس و میزان دستمزد پزشک زیبایی متفاوت است، اما بطور کلی هزینه تزریق بوتاکس در تهران برای نواحی مختلف بدن به شرح ذیل است:

 • قیمت بوتاکس پیشانی برای جوانسازی صورت از 500 هزار تومان الی 2 میلیون و پانصد هزار تومان متفاوت است.
 • قیمت بوتاکس زیر بغل برای درمان تعریق بیش از حد از 800 هزار تومان الی 2 میلیون و پانصد هزار تومان است.
 • قیمت بوتاکس برای میگرن، از 1 میلیون و 200 هزار تومان تا 3 میلیون و 500 هزار تومان متفاوت است.
 • قیمت بوتاکس برای اصلاح خط خنده، قیمت بوتاکس برای لیفت بینی، قیمت بوتاکس برای درمان دندان قروچه و سایر کاربرد ها، بسته به برند ماده تزریق شده و نیز تجربه و مهارت پزشک درمانگر متفاوت می باشد.

 

برای اطلاع از قیمت ها و شرایط تزریق مناسب خود، بصورت رایگان با مرکز دکتر پردیس نیکنامی مشورت کنید:

تماس: 77941820-021

اینستاگرام: https://www.instagram.com/aestheticbyparadise

tebmed

برای مشاوره رایگان با پزشک متخصص زیبایی، دکتر پردیس نیکنامی، با ما در ارتباط باشید:

تماس: 1820 94 77-021

اینستاگرام: https://www.instagram.com/aestheticbyparadise

1 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز درباره تزریق بوتاکس»

 1. مطلب جالبی بود همیشه سایتون رو چک می کنم
  بوتاکس دشمن چین و چروک و دوستدار پوستی زیبا و جوان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Scroll to Top
بدء محادثة
ارید إستشارة . كيف يمكننا مس
شركة عصرطب الدولیة
سلام عليكم. ارید إستشارة .
كيف يمكننا مساعدتك؟